answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
earnstyle [38]
1 year ago
12

At the beginning of Year 2 , Benson Company had beginning inventory of 150 units that cost $200 each. During Year 2, Benson made

two inventory purchases. Purchase 1 consisted of 500 units at a ost of $210. The second purchase consisted of 350 units that cost $220 each. Assuming Benson uses weighted average cost flow and sells 700 units of inventory during Year 2, the amount of ending inventory would be
Business
1 answer:
lawyer [7]1 year ago
7 0

Answer:

$63,600

Explanation:

Th weighted average method is one that ensures that all the various prices at which inventory is bought is considered to determining the price at which inventory is issued.

Amount of Inventory at

= (150 × 200) + (500 × 210) + (350 × 220) = $212,000

Total quantity (before sales) = 150 + 500 + 350 = 1000 units

Weight average cost per unit = $212,000/1000 = $212

The 700 units sold will be value at $212 per unit.

Hence total cost of goods sold = $212 × 700 = $148,400

Closing inventory amount = $212,000 - $148,400

= $63,600

You might be interested in
Kanga company is considering two different production plans. option one: fixed costs of $10,000 and a breakeven point of 500 uni
MatroZZZ [7]
I think option 2 
 because use have the extra 100 units and you need 600
4 0
2 years ago
Last month, you lent a work colleague $5000 to cover some overdue bills. He agreed to pay you in 1 month with interest at 2% for
faust18 [17]

Answer:

There are at least 2 opportunity costs associated with of letting your colleague have another month:

  1. if you invested in the oil-well venture, you could have earned $5,100 x 36% = $1,836 in one year
  2. if you invested in the new IT stock, you could have earned $5,100 x 48% = $2,448 in one year

You could invest in one of these options, or divide your money and invest in both options, e.g. invest $2,000 in the oil company and $3,000 in the IT company. Each different investment proportion results in a different opportunity cost.

Explanation:

Opportunity costs are the benefits lost or extra costs associated to carrying out an investment or activity instead of another alternative. Sometimes you might have several opportunity costs for one investment, e.g. invest in the IT company which is risky, invest in corporate bonds which is less risky or invest in US securities which is a safe investment.

6 0
2 years ago
Use the financial statements of Heifer Sports Inc. to find the information below for Heifer. (Use 365 days a year. Round all ans
solong [7]

Answer:

See calculations below

Explanation:

a. Inventory turn over ratio = 1.92

b. Debt equity ratio = 1.67

c. Cash flow from operating activities in 2020 = $3,269,900

d. Average collection period = 71 days

e. Asset turnover ratio = 1.48

f. Interest coverage ratio = 4.56

g. Operating income = 13.76%

h. Return on equity = 25.18%

j. Compound leverage ratio = 2.27

K. Net cash provided by operating activities = $3,269,900

Please see the whole breakdown in the attached

8 0
2 years ago
The income statement approach to estimating uncollectible accounts is called the​ ________ method. The balance sheet approach to
jekas [21]

Answer:

The income statement approach to estimating uncollectible accounts is called the​ Direct write off  method. The balance sheet approach to estimating un-collectible accounts is called the​ Allowance method.

An allowance method in financial terms is a method that records the expenses on the bad debt in the same period as that of the sales.

The Direct write-off method refers to the financial concept of bad debt that arises through the credit sales. An account receivable is written-off directly to the expense section but that too only when the account is deemed un-collectible.

8 0
1 year ago
PLZ HELP!!!
Usimov [2.4K]

Answer:

e commerce is right answer

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Boat's product manager continues to perform well in the market. However, a competing product is coming on strong and is looking
    9·1 answer
  • A real option enables the investor to buy an option for a small initial investment, hold it until a decision point arrives, and
    10·1 answer
  • Chill, a beverage manufacturer, offers varied versions of its products that include diet, cherry, vanilla and caffeine-free vers
    11·1 answer
  • Candice is a jewelry shop owner, specializing in beaded necklaces. For each of the following inputs, classify each item as a var
    14·1 answer
  • A factory pays its employees on Wednesdays, and on Thursdays, employee productivity seems to be a little slow. The productivity
    8·1 answer
  • Which of the following are true about cost behavior within a particular relevant range? (Check all that apply.) Fixed costs per
    10·1 answer
  • Lako Systems studied the performance of 15 line workers who attended a training program and compared their performance with a co
    15·1 answer
  • Per Chevron’s 3Q 2013 filing, what was the percentage change in the cost of purchased oil products when comparing nine months en
    10·1 answer
  • Ruth Hu recently inherited $200,000. She has invested the inherited money in real estate and government securities. Hu is using
    8·1 answer
  • Kohl Co, provides warranties for many of its products. The January 1, 2019, balance of the Estimated Warranty Liability account
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!