Answer: $45,000
Explanation:
Last In First Out (LIFO) is an inventory valuation and management method that works by selling the most recent inventory to come into the business as opposed to the earlier ones.
In the above, the most recent Inventory to come in is the 5,000 units bought at $10 each.
The 4,500 units sold will therefore come from there.
Cost of Goods Sold = Units Sold * Purchase Price
= 4,500 * $10
= $45,000
Answer:
either the selling price decreases or the total output decreases
Explanation:
The firm's income statement:
total sales revenue = $120,000
minus total variable costs = ($72,000)
<u>minus total fixed costs = ($15,000) </u>
net profit = $33,000
The long run equilibrium for a monopolistically competitive firm occurs when the firm is making no economic profit since it is charging a price = average total cost.
In this case the average total cost per unit = $6 per unit + ($15,000 / 12,000 units) = $7.25 per unit
Since the firm is currently charging a higher selling price than average total cost ($10 > $7.25), one or two things might happen in the long run:
- selling price will decrease
- output will decrease
Answer:
correct answer is C. Credit to Cash Over and Short for $35
Explanation:
given data
cash sales = $1,000
cash in register = $1,035
solution
we actual cash per the count is $1,035
Cash account will be debited by the same
and Sale account will be credit to extent
and difference in count of cash and the cash register tape as
difference in count of cash = $1035 - $1000
difference in count of cash = $35
so correct answer is C. Credit to Cash Over and Short for $35
Answer: $16,925.90 increase
Explanation:
Company already has the excess capacity to handle this order so the fixed costs will not be included as they would have already been incurred.
Cost of manufacturing the trees would be:
= Variable cost + Fixed cost
= ((51.61 + 3.80 + 1.00 + 8.26 for white tree) * 230 trees) + 5,000 for molds
= (64.67 * 230) + 5,000
= $19,874.10
Incremental revenue = 230 trees * 160
= $36,800
Incremental operating income = 36,800 - 19,874.1
= $16,925.90 increase
<em></em>
<em>Note: Options might be for a variant of this question. </em>