answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Xelga [282]
1 year ago
7

[The following information applies to the questions displayed below.]

Business
1 answer:
ale4655 [162]1 year ago
6 0

Answer:

D. $370,000

Explanation:

INDIRECT OIL CO TRIAL BALANCE AS A JANUARY 3, 2018

DEBIT SIDE

Land $100,000

Equipment $80,000

(Cash 40,000+Receivable collected $25,000- Liability paid$20,000) $45,000

(Account Receivable $50,000 - Amount collected $25,000) $25,000

Buildings $120,000

TOTAL $370,000

You might be interested in
Whays the difference in price beyween buying 10 jackets and buying 11 jackets
Mama L [17]
You have 1 more jacket with 11 jackets
3 0
1 year ago
Read 2 more answers
On September 30, 2021, the San Fillipo Corporation issued 8% stated rate bonds with a face amount of $180 million. The bonds mat
pychu [463]

Answer:

Bond Price = $149.1136446 million rounded off to $149.11

Explanation:

To calculate the price of the bond today, we will use the formula for the price of the bond. We assume that the interest rate provided is stated in annual terms. As the bond is a semi annual bond, the coupon payment, number of periods and semi annual YTM will be,

Coupon Payment (C) = 180 million * 0.08 * 6/12 = 7.2 million

Total periods (n) = 20 * 2 = 40

r or YTM = 0.1 * 6/12 = 0.05 or 5%

The formula to calculate the price of the bonds today is attached.

Bond Price = 7.2 * [( 1 - (1+0.05)^-40) / 0.05]  +  180 / (1+0.05)^40

Bond Price = $149.1136446 million rounded off to $149.11

3 0
1 year ago
Problem 2-14 As operations manager, you are concerned about being able to meet sales requirements in the coming months. You have
Gala2k [10]

Answer and Explanation:

For calculating the average of the monthly productivity, first, we have to determine the total hours, and then units per machine hours

Therefore, the formula to figure out  the total hours is

=  Hours per machine × Number of machines

For JAN = 325 × 3 = 975 hours

For FEB = 200 × 5 = 1,000 hours

For MAR = 400 × 4 =  1,600 hours

For APR = 320 × 4 = 1,280 hours

Now, the units per machine hours equivalent to  

= Units produced ÷ total hours

For JAN = 2,300 units  ÷ 975 hours = 2.36

For FEB = 1,800 units  ÷ 1,000 hours = 1.8

For MAR = 2,800 units  ÷ 1,600 hours = 1.75

For APR = 3,000 units  ÷ 1,280 hours = 2.34

Now, the average of the monthly productivity equals to

= (2.36 + 1.8 + 1.75 + 2.34) ÷ 4

= 2.06 units per machine hour

7 0
2 years ago
A local magazine is offering a $2,500 grand prize to one lucky winner. The prize will be paid in four annual payments of $625 ea
igomit [66]

Answer:

The correct answer is C.

Explanation:

Giving the following information:

A local magazine is offering a $2,500 grand prize to one lucky winner. The prize will be paid in four annual payments of $625 each, starting one year after the drawing. The interest rate is 9%.

First, we find the final value:

FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i

A= annual deposit

FV= {625*[1.09^4-1]/0.09

FV= 2,858.21

PV= FV/(1+i)^n

PV= 2,858.21/1.09^4= 2,024.83

5 0
1 year ago
The standard cost of product 5252 includes 1.90 hours of direct labor at $14.00 per hour. The predetermined overhead rate is $22
Ann [662]

Answer:

a. Total labor variance $4,000 Unfavorable

Labor price variance $1,200 Unfavorable

Labor quantity variance $2,860 Unfavorable

b. $2,300 Favorable

Explanation:

a. The computation of total, price, and quantity variances for labor is shown below:-

1. Total labor variance = (Produced units × Direct labor hours × Per hour) - (Company direct labor hours × Average rate)

= (2,000 × 1.90 × $14.00) - (4,000 × $14.30)

= $53,200 - $57,200

= $4,000 Unfavorable

Labor rate variance =  (Per hour - Average rate) × Company direct labor hours

= ($14.00 - $14.30) × 4,000

= -$0.3 × 4,000

= $1,200 Unfavorable

Labor efficiency variance = (Produced units × Direct labor hours - Company direct labor hours) × Per hour

= (2,000 × 1.90 - 4,000) × $14.30

= (3,800 - 4,000)  × $14.30

= -200 × $14.30

= $2,860 Unfavorable

b) Total overhead variance = Manufacturing overhead cost - (Produced units × Direct labor hours × Predetermined overhead rate)

= $81,300 - (2,000 × 1.90 × $22.00)

= $81,300 - $83,600

= $2,300 Favorable

7 0
2 years ago
Other questions:
  • checking account A charges a monthly service fee of $23 and a wire transfer fee of $7.50, while checking account B charges a mon
    12·2 answers
  • Suppose investors can earn a return of 2% per 6 months on a Treasury note with 6 months remaining until maturity. The face value
    10·1 answer
  • She has negotiated a sales price of $24,145 and she has a $4,000 down payment. She is eligible for the full $750 cash rebate. He
    13·1 answer
  • Suppose United Bank offers to lend you $10,000 for one year at a nominal annual rate of 8.00%, but you must make interest paymen
    13·1 answer
  • Suppose both the demand for and supply of salsa increase (although not necessarily by the same amount). What can we conclude abo
    8·1 answer
  • Delar Co. completed its year-end physical count of inventory. The inventory was valued at first-in, first-out (FIFO) costs and t
    10·1 answer
  • Wood County Hospital consumes 1,000 boxes of bandages per week. The price of the bandages is $35 per box, and the hospital opera
    14·1 answer
  • Becca is a business writer looking for information on public service jobs in California that don’t require a college degree. She
    14·1 answer
  • On January 1 of the current year, Barton Corporation issued 10% bonds with a face value of $200,000. The bonds are sold for $191
    11·1 answer
  • Jones Manufacturing sent Blue Company an invoice for equipment with a list price of $10,000. The invoice is dated July 27 with t
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!