Answer:
The question is missing stock quotes which are found in the attached.
The maximum price that Norman Pilbarra will pay to buy 400 shares is $103.8 per share.
Explanation:
Judging from the attached stock quotes,the first 200 shares offered for sale is $103.5 per share while the next 200 shares is at a price of $103.8.
This then means that the maximum price for 200 shares is $103.8.This information is derived from the ask prices not bid prices since ask price is for sale,whereas bid is for purchase.
Answer: Message travels over channel-A
Explanation: For effective Communication, the following steps must be considered
1.Sender has an idea
2.Sender encodes message
3.Receiver decodes message
4Feedback travels to sender.
Using the appropriate marketing channels which involves transfer of products/services from producer to consumer through functions of Specialization and division of labor, one can achieve that messages pass through appropriate channels
In using non-traditional channels the use of the Internet and mail-order channels, are employed .
Revenue: $500,000
Shoes: $250,000
Shoe boxes: $1,000
Advertising: $500
Rent: $1,000
Depreciation: $25
Knowing she has sold 5,000 pairs, assume the company wants to launch a Black Friday promotion, where she would discount her shoes by 10%. How many more shoes would she have to sell to justify this promotion?
A. 25.13% more shoes
B. 20.08% more shoes
C. None of the above, but I could calculate this with the information I am given.
D. None of the above, I cannot calculate this with the information I am given.
Answer:
Option A. 25.13% more shoes
Explanation:
Cost Benefit analysis would be useful here to acknowledge what percentage of shoe sales is required to justify the promotion.
<u>The Benefit drawn before 10% promotion proposal:</u>
Revenue: $500,000
Shoes: ($250,000)
Shoe boxes: ($1,000)
Advertising: ($500)
Rent: ($1,000)
Depreciation: ($25)
Profit $247,475
<u>The Benefit drawn before 10% promotion proposal:</u>
Revenue: $450,000
Shoes: ($250,000)
Shoe boxes: ($1,000)
Advertising: ($500)
Rent: ($1,000)
Depreciation: ($25)
Profit $197,475
Now we can calculate how much additional sales must be required to justify the promotion.
Sales Increase Required = (Initial Profit - Before Promotion) / Profit After Promotion
Sales Increase Required = ($247,475 - $197,475) / $197,475
Sales Increase Required = 25.31% which is close to option 1, hence Option 1 is correct here.
Answer:
Part A:
Workers Needed=20.833≅21
Part B:
Productivity of individual worker=2.0833 parts/hour
Part C:
Multifactor productivity=0.0832 Parts/$
Explanation:
Part A:
Total parts =100,000
Workers needed= Total parts/(Parts per hour* hours per shift*Total Shifts)

Workers needed=20.833≅21
Part B:
Productivity of individual worker:

Part C:
Total cost of material= $10*100,000=$1,000,000
Capital Costl= $100,000
Total labor Cost=
Total labor Cost=$100,800
Multifactor productivity=Total Parts/(Total cost of material+capital cost+Total labor Cost)

Answer:
Career or technical education.
Explanation:
Someone who wants credentials in skilled training, but in less time than a four- year degree should consider Career or technical education.
A technical education course is solely based on providing skilled training which will help the student to learn the practicalities in a shorter period of time.
They are focused on a specific kind of skilled training which you can use in your career. Technical education is also known by the name of a diploma which can be completed in a period of 2 years or even in a period of months.