Answer:
New stock value = $79.40
Total stock value = $14,292
Explanation:
GIVEN the following ;
Number of shares of stock = 180
Current price = $82.45 per share
Dividend = $3.05 per share.
Ex dividend date = February 4
Value of stock on February 4 =?
The Ex dividend date may be regarded as the day whereby payment of dividend and reinvestment is held.
Assuming no taxes, The value of the stock will drop by the same amount of the current dividend on February 4.
Therefore,
New stock value = current stock price - dividend per share
New stock price = $82.45 - $3.05 = $79.40
New stock value = $79.40 per share.
Total stock value :
$79.40 × 180 = $14,292
Answer:
$32,647
Explanation:
P=R(1-(1+i)^-n)/i
Where P=$140,000
R=?
i=14%
n=7 years
by putting above values in formula, we get
140,000=R (1-(1+.14)^-7)/.14
$140,000=R4.288
R=$140,000/4.288
R=$32,647
<span>The medicare rating system uses five stars to rate customer satisfaction with the plan. 5 being the highest performance and 1 being the lowest. The rating is based on the quality provided for by the care in various categories.The system helps the government to make improvements in the care plan by reviewing the ratings and making necessary adjustments. Complaints are also addressed.</span>
Answer and Explanation:
a. The computation of the material price variance is shown below:
= Actual Quantity × (Standard Price - Actual Price)
= 725,000 × ($2.95- $3)
= 725,000 × $0.5
= $36,250 unfavorable
b. The computation of the material quantity variance is shown below:
= Standard Price × (Standard Quantity - Actual Quantity)
= $2.95 × (730,000 - 725,000)
= $2.95 × 5,000
= $14,750 favorable
And, the total direct material cost variance is
= Material price variance + material cost variance
= $36,250 unfavorable + 14,750 favorable
= $21,500 unfavorable