Answer:
equivalent cost per unit for labor: $4.1982
Explanation:
complete and transferred 165,000
work on ending WIP 16,500 // 22,000 x 75%
previous work on beginning (8,000) // 20,000 x 40%
Equivalent units 173,500
labor cost added during the period 726,825
equivalent cost 726,825/173,500 = 4.198193084
equivalent cost per unit for labor: $4.1982
Answer:
1. 1.22
Explanation:
P = Price of money clip
S = Supply of money clip
P1 = 0.75
P2 = 0.90
S1 = 8,000
S2 = 10,000
Mid point Formula = [ ( S2- S1 ) / ( P2- P1 ) ] / [ ( ( S2+ S1 ) / 2) / ( ( P2 + P1 )/2 ) ]
Price Elasticity of Supply = [ ( 10,000- 8,000 ) / ( 0.90- 0.75 ) ] / [ ( ( 10,000+ 8,000 ) / 2) / ( ( 0.90 + 0.75 )/2 ) ]
Price Elasticity of Supply = (2,000 / 0.15) / (9,000 / 0.825)
Price Elasticity of Supply = 13,333.33 / 10909.09
Price Elasticity of Supply = 1.22
Answer: Users.
Explanation:
There are 7 positions in the Buyer Decision Process which includes the Initiators, the buyers, decision makers, influencers, Users and Gatekeepers.
The Users are the finally people who actually use the product and their opinion matters. They are usually consulted on how to make a product better in the post-evaluation process.
Kate as a sales representative arranged to meet students and got their feedback on textbooks with the aim of using their feedback to make their textbooks better. This would signify that the students play a USER role in the buying centre and their opinion is being used to learn to make a product better. Also, the company sells textbooks and textbooks are usually for students.
Answer:
A) 964,286
B) 14
C) 750,000
Explanation:
The portfolios expected return = (0.5 x $70,000) + (0.5 x $200,000) = $35,000 + $100,000 = $135,000
If the risk free investment yields 6% per year, and you require a risk premium of 8%, then the total interest rate that the portfolio yields must be 6% + 8% = 14%
you will be willing to pay: $135,000 / 14% = $964,286 for the portfolio
if the risk premium increase by 4%, then the price of the portfolio will decrease to: $135,000 / 18% = $750,000