answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liraira [26]
2 years ago
9

Walsh Company manufactures and sells one product.

Business
1 answer:
ella [17]2 years ago
5 0

Solution:

Step 1:

To measure the sage unit cost of the year of a commodity, plan the statement below:

Details                                                                       Year 1          Year 2

Direct materials per unit                                              $25              $25

Add: Direct labour per unit                                             $15              $15

Add: Variable manufacturing overhead per unit         $5               $5

Total product cost per unit                                            $45            $45  

Thus, the unit product cost under variable costing for yea 1 and year 2 is $45  

Step 2:

                       Variable costing income statement

                      For the year ended year 1 and year 2

Details                                                                       Year 1          Year 2

Unit sold (a)                                                             40,000        50,000

Sales [ b=a x 60 each ]                                         2,400,000   3,000,000

Variable product cost [c=a*45 each]                   1,800,000    2,250,000

Variable selling and administrative costs

[d=a*$2]                                                                 80,000          1,00,000

Contribution margin [e=b-c-d]                             520,000          650,000

Fixed manufacturing overhead [f]                       250,000         250,000

Fixed selling and administrative expense [g]     80,000           80,000

Net operating income [e-f-g]                             $190,000      $320,000

Step 3:

Details                                                                  Year 1          Year 2

Direct materials per unit                                       $25              $25

Add: Direct labour per unit                                   $15               $15

Add: Variable manufacturing overhead per unit   $5              $5

Add: Fixed manufacturing overhead per unit

       Year - 1 - ($250,000 + 50,000 units)

       Year - 1 - ($250,000 + 40,000 units)               $5             $6

Total product cost per unit                                 $50.00          $51.25  

Step 4:

                      Absorption Costing Income Statement

                     For the years ended Year 1 and Year 2  

Details                                                               Year 1        Year 2

Number of units produced [a]                       50000       40000

Units sold [b]                                                   40000        50000

Sales [c = b x $60 each]                            $2400000   $3000000

Cost of goods sold:

Beginning inventory [d]

Year - 1 - No Beginning inventory

Year - 2 - (10,000 units x $50.00 each)              $0        $500,000

Cost of goods manufactured [e]

Year - 1 - (a x $50.00 each)                        $2,500,000

Year - 2 - (a x $51.25 each)                                              $2,050,000

Ending inventory [f]

Year - 1 - (10,000 units x $50.00 each)         $500,000

Year - 2 - No Ending inventory                           $ -                    $ -

Cost of goods sold [g = d + e - f]                 $2000000    $2550000

Gross margin [h = c - g]                               $400,000      $450,000

Selling and administrative expenses [i]

[(b x $2 each) + $80,000]                           $160,000           $180000

Net operating income [h- i]                         $240000          $270000  

Step 5:

                        Reconciliation of Net Operating Income  

Details                                                                     Year 1          Year 2

Net operating income as per variable costing    $190,000    $320,000

Add/(Less): Difference in valuation of inventory due to fixed manufacturing overhead

Year - 1 - [(50,000 units - 40,000 units) x $5.00 each]

Year - 2 - [(50,000 units - 40.000 units) x $5.00 each] $50000 $(50000)

Net operating income as per absorption costing   $240000    $270000  

                     Reconciliation of Net Operating Income  

Details                                                                     Year 1        Year 2

Net operating income as per variable costing   $190,000  $320,000

Add (Less): Difference in valuation of inventory due to fixed manufacturing overhead

Year - 1 - [(50,000 units - 40,000 units) x $5.00 each]

Year - 2 - [(50,000 units - 40.000 units) x $5.00 each] $50000 $ (50000)

Net operating income as per absorption costing   $240000    $270,000  

You might be interested in
Malcolm purchased an old convenience store, and after renovations will open a small vegan grocery. He paid $517,000, of which $4
MrRa [10]

Answer:

amount $524,000 represent the Depreciable basis

Explanation:

given data

paid =  $517,000

building = $417,000

renovations cost = $107,000

amount = $524,000

to find out

What does the amount $524,000 represent

solution

here  amount $524,000 represent the Depreciable basis

because Depreciable basis is the acquisition cost of investment + renovations  .........................1

Depreciable basis amount = $417,000 + $107,000 = $524,000

so here is the investment is depreciable basis

so that we can say that amount $524,000 represent the Depreciable basis

3 0
2 years ago
In general, managing global operations is made easier by __________ and __________.
Scorpion4ik [409]

The two things that made managing global operations to be easier are the following;

<span>·         </span>Technology – Machines and scientific knowledge that are helpful in advancing and dealing with certain fields to make it easier and to develop

<span>·         </span>Free Trade – This is a way of having imports or exports to be made to different countries in which the government of a certain country does not restrict or prevent it from happening. 

4 0
2 years ago
MLB The company may build a $20M facility now to handle anticipated market demand for the next 10 years. Alternatively, the comp
densk [106]

Answer:

Alternative 1 has present worth of $20,000,000.00

Alternative 2  has present worth of $18,543,040.00  

Explanation:

The present of the first alternative is the cost of the building the facility now,year zero which is $20 million.The value can be validated as follows:

Year      Cash  flows         Discount factor  present worth

                                                                      cash flow* discount factor

0            $20,00,000       1/(1+10%)^0=1            $20,000,000

The PW of the second alternative:

Year      Cash  flows         Discount factor            present worth

                                                                              cash flow* discount factor

0            $10,000,000       1/(1+10%)^0=1                      $10,000,000

4             $8,000,000        1/(1+10%)^4=0.68301           $5,464,080

7             $6,000,000         1/(1+10%)^7=0.51316            $3,078,960

Present worth of second alternative                            $ 18,543,040

Hence alternative with PW is better as it has lower present worth of $ 18,543,040.00  

5 0
2 years ago
What are the likely reason(s) that the market for dress shirts is not perfectly competitive? please select all that apply?
s2008m [1.1K]
Brand competition. price. location.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What does the IS curve​ show? A. It shows equilibrium points in the goods marketlong dashthe combinations of the real interest r
Mariana [72]

Answer:

Option (A) is correct.

Explanation:

Investment spending curve refers to the curve shows various combination of real interest rate and the equilibrium output. There is a negative relationship between the real interest rate and output which means that an increase in the real interest rate will reduce the output of an economy and if there is a fall in the real interest rate then as a result there is an increase in the output.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Which of the following is a start-up expense for Maria's food truck?
    15·1 answer
  • Tina enrolls in additional training for her personal development. Which quality is she demonstrating? Tina is demonstrating ____
    12·2 answers
  • 15 points :)!! Does reducing interest rates make it so banks make more loans, which overall increases the money supply????
    8·1 answer
  • On January 1, 1990, Emilio deposited $1650 into a savings account paying
    6·2 answers
  • You decide to include a career objective. Which is the most fitting? a.Entry-level accounting position in a reputable firm that
    8·1 answer
  • STU Corporation has $3 million in earnings on $20 million in sales and has 1 million shares outstanding. Earnings per share of c
    11·1 answer
  • The following information pertains to Peak Heights Company: Income Statement for Current Year Sales $ 93,000 Expenses Cost of go
    11·1 answer
  • Tenet Engineering, Inc. operates two user divisions as separate cost objects. To determine the costs of each division, the compa
    12·1 answer
  • You have been given this probability distribution for the holding-period return for KMP stock: Stock of the Economy Probability
    7·1 answer
  • Oddo's Pizza is a restaurant that recently implemented a new system to identify and gather information about its regular custome
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!