Answer:
The difference between two WACC is 1.2%.
Explanation:
As we know that
WACC = Ke * Ve / (Ve + Vd (1-Tax)) + Kd * Vd*(1-tax) / (Ve + Vd*(1-Tax))
Using the Book Value Method:
WACC = 14% *$65 / ($65m + $45m (1-40%))
+ 6% *$45m*(1-.4) / ($65m + $45m (1-40%))
WACC = 10% + 1.8% = 11.8%
<u>Using the market value method:</u>
Market Value of Common Stock = Common Shares * Market value per share
Market Value of Common Stock = 10 million * $22.5 per share = $225m
WACC = 14% *$225 / ($225m + $50m (1-40%))
+ 6% *$50m*(1-.4) / ($225m + $50m (1-40%))
WACC = 12.35% + 0.7% = 13%
The difference between two WACC is 1.2%.
Answer:$813,000
Explanation:
The cost of property plants and equipment in relation to IAS 16 includes the purchase price, related tax, transportation, professional fee, first insurance cost, and all other costs incurred to put the property in a position to be put into the desired use. The cost also includes all related miscellaneous cost.
Answer:
Work in Process Inventory account at the end of September is $1,950
Explanation:
As all jobs at the beginning of september in the balance of Work in progress were finished, it's costs are now in Finished Goods Inventory. So are too, the two jobs started and finished during September. The Works in Process account records materials, labor and structure costs of order not finished yet at the end of the month.
At the end of september only Job 850 is not finished. The sum of materials, direct labor and overhed that is $1.950, is the balance of Work in Process Inventory account at the end of September.
Answer: Users.
Explanation:
There are 7 positions in the Buyer Decision Process which includes the Initiators, the buyers, decision makers, influencers, Users and Gatekeepers.
The Users are the finally people who actually use the product and their opinion matters. They are usually consulted on how to make a product better in the post-evaluation process.
Kate as a sales representative arranged to meet students and got their feedback on textbooks with the aim of using their feedback to make their textbooks better. This would signify that the students play a USER role in the buying centre and their opinion is being used to learn to make a product better. Also, the company sells textbooks and textbooks are usually for students.
Answer:
Unit cost 82
Explanation:
Vaiable cost per unit:
materials 49
Labor 28
Variable OH 5
Unit cost 82
<em>The variable selling and administrative expense</em> will be listed in the income statemnt as part of the variables cost to determinate the contribution, but it is not part of the production cost, <u>it doesn't activate through inventory.</u>