answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hjlf
2 years ago
9

Finley Co. is looking for a new office location and sees a building with a fair value of $400,000. Finley also notices that much

of the equipment in the existing building would be useful to its own operations. Finley estimates the fair value of the equipment to $80,000. Finley offers to buy both the building and the equipment for $450,000, and the offer is accepted. Determine the amounts Finley should record in the separate accounts for building and equipment.
Business
1 answer:
vladimir1956 [14]2 years ago
4 0
Vcgxstv fdubzfubsybhhst Deh seh ya sfuvsh sh Deh dshbzeybzrh seh ztvzdhvzyvftvdtcdsgxstv
You might be interested in
What effect does the change in the market for cripps pink apples have on the price of the apples and on the quantity supplied an
Anika [276]

Answer:

The change in the market for Cripps  is positively related with other apples.

Explanation:

The Cripps pink apples are the substitute to the other apples so there is a direct relationship between the price one commodity and the demand for its substitute commodity. Therefore, if the price of Cripps pink apples rises, then the demand for other apples will rise also because of substitute goods. Similarly, if the price fall, then the demand for other apples will also fall. Thus substitute goods encompass a positive relationship.

3 0
2 years ago
A manufacturer sells lamps at six dollars each and sells 3000 each month. For each one dollar that the price is increased, 1000
shtirl [24]

Answer:

Explanation:

Given:

Selling price of 1 lamp = $6

Cost price of 1 lamp = $4

Units sold per month = 3000

Let $T be the selling price set by the lamp seller.

Number of sold lamps per month = 3000 − (T − 6) × 1000

= 9000 − 1000 × T.

Monthly profit = (9000 − 1000p) × (T − 4)

= −1000T^2 + 13000T − 36000.

Obtaining the derivative,

dS/dT = −2000T + 13000

and setting it to zero

−2000T + 13000 = 0

T = -13000/-2000

optimal selling point, T = $6.5.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
One year ago, you bought a stock for $62.35 per share. You received a dividend of $1.40 per share last month and sold the stock
Korolek [52]

Answer:

The capital gains yield on this investment is 2.25%

Explanation:

Sale price = 63.75

Purchase price = 62.35

Capital Gain = 63.75 - 62.35 = 1.40

Capital Gain Yield = $1.40 / $62.35

= 0.0225

= 2.25%

The capital gains yield on this investment is 2.25%

5 0
2 years ago
Price, Variable Cost per Unit, Contribution Margin, Contribution Margin Ratio, Fixed Expense For each of the following independe
lesantik [10]

Answer and Explanation:

The computation is shown below:

1. Given that    

Break even point units  115000 units  

Fixed cost = $349,600  

As we know that  

CM per unit is

=  Fixed cost  ÷  Break even units  

= $349,600  ÷ 115,000

= 3.04 per unit  

Now

Selling price = Variable cost  +CM per unit  

= $4.56 + $3.04

= $7.60 per unit  

2.  Given that

Net Income at 15600 units is $166,000  

Fixed cost = $458,000  

So,  

Contribution is

= $458,000 + $166,000

= $624,000  

Now

CM per unit is

= $624,000  ÷ 15,600

= 40 per unit  

Selling price per unit: 120  

So,  

Variable cost per unit is

= $120 - 40

= 80 per unit  

And,

CM ratio is

= CM per unit ÷ Selling price per unit  

= $40 ÷ 120 × 100

= 33.33%  

3. Given that      

Net Operating income = $22,500    

CM ratio = 25%    

Actual revenue = $235,000  

So,  

Contribution earned is

= $235,000 × 25%

= $58,750  

Now

Fixed cost = Contribution - Net income  

= $58,750 - $22,500

= $36,250  

4. Given that      

Variable cost ratio = 56%    

Fixed cost = $103,840    

Break even units= 23600 units

So,    

CM per unit is

= $103,840 ÷ 23,600

= $4.40  

CM ratio = 100 - 56% = 44%

And, the Selling price per unit is

= $4.40 ÷ 44%

= $10 per unit  

Now

Variable cost per unit is

= $10 × 56%

= $5.60 per unit  

And,

Contribution per unit is

= $10 × 44%

= $4.40 per unit

5 0
2 years ago
Soffia Inc. manufactures a moisturizing soap with anti-ultraviolet properties, which is sold under the brand name DewMist. The c
Lerok [7]

Answer:

Multibranding strategy

Explanation:

Multibranding strategy can be defined as a type of strategy in which a company gives its product a different brand name. It involves a producer selling different brands under the same product segment.

In Multibranding strategy there is no space for other competitors in the market. This strategy also strengthens the influence of these various products in the market.

A Multibranding strategy can lead to a great loss if it is not properly handled by the management of the organisation.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Annie is self-employed and has $58,000 in income from her business. She also has investments that generated dividends of $3,000
    8·1 answer
  • Suppose the price of a Snickers candy bar is $2.00 at both the airport and the grocery store. The price elasticity of demand for
    5·2 answers
  • Price discrimination is the practice of charging different prices for the same product that are not justified by cost difference
    8·1 answer
  • A Calculate inventory amounts when costs are rising (LO6-3)
    15·1 answer
  • Johnson's Plumbing's fixed costs are $700,000 and the unit contribution margin is $17. What amount of units must be sold in orde
    15·1 answer
  • Suppose that there are two cities that are alike in every way except that one city has significantly better weather than the oth
    8·1 answer
  • A commuter bus company uses two measures of activity, routes and commuters, in the cost formulas in its budgets and performance
    13·1 answer
  • Which of the following generational groups is most likely to represent the present owners of cottages surrounding Witmer Lake?A)
    11·1 answer
  • We made a distinction between pro-business policies and pro-market policies. Which of the following is a way to put that distinc
    11·1 answer
  • ZigZag Cola produces a​ lemon-lime soda. The production process starts with workers mixing the lemon syrup and lime flavors in a
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!