Answer:
a) Learning Costs Curve:
Quantity Marginal Total Cost ($) Average Cost (Units)
Cost ($) ($/unit)
1 $76 $76 $76
2 $70 $146 $73
3 $64 $210 $70
4 $58 $268 $67
5 $52 $320 $64
6 $46 $366 $61
b) For a request for proposal for two units, the break-even price for the two units is $146 ($73 per unit).
c) For two more units, the break-even price for them alone is $122 ($268 - $146). Each unit's break-even price will be $61 ($122/2).
Explanation:
a) A break-even price is a price that is equal to the total cost. At break-even, there is no profit and there is no loss. The total cost equals total revenue.
b) The learning cost curve shows how the "marginal cost decreases as a result of an increase in production by one unit." This curve can be illustrated graphically to show how the marginal and average costs reduce as a result of the increase in the quantity produced.
Answer:
The answer is 13500$.
Explanation:
a) at P = 150$, Qd = 80.
b) at P = 150, Qs = 20.
c) produce surplus = 1/2 x 20 x (150 -100)
= 500$.
d) at equilibrium, P = 250 $
= 1/2 x 60 x (550 -100)
= 13500$.
Answer:
The correct answer is To encourage Julio and listen to his needs but still direct decisions on the goals
.
Explanation:
Decision analysis supports all managerial functions. Nothing a manager does is more important than the use of the best information available to make good decisions. The damage caused to an organization by a basically wrong decision cannot be avoided either by the most careful planning or by a basic implementation.
Answer:
D. higher profits will induce expanded production.
Explanation:
If the price of a good increases and the cost remains the same ,profits earned would increase.
For example if price of a pen was initially $5 and rose to $7. The cost of making a pen is $3. Total profit would rise from $2 to $4.
According to the law of supply, the higher the price, the higher the quantity supplied and the lower the price, the lower the. quantity supplied. Therefore, the higher price would attract more producers and production would increase. Existing producers would also increase output.
I hope my answer helps you.