Answer:
Without cafeteria plan Karen taxable income is 2250 dollars and with cafeteria plan the taxable income is $2135.
Without cafeteria plan Katie taxable income is 2075 dollars and with cafeteria plan the taxable income is $1960.
Explanation:
A married women Karen earns = $2250
Katie single women earn = $2075
Employee contribution to health care = $115
If the Karen decline to participate in the cafeteria then her taxable income is $2250 (wages).
If the Karen accept to participate in the cafeteria then her taxable income is $2250 - $115 (contribution) = $2135
If Katie declined to participate in the cafeteria then her taxable income is $2075 (wages).
If Katie accept to participate in the cafeteria then her taxable income is $2075 - $115 (contribution) = $1960
Answer:
3. one case of 24 sodas @ $ 18.50
Explanation:
The question requires that the hosts need to have enough to have two sodas each. The number of guests being 10, the requirement is to have 20 sodas.
Now comparing the various pack sizes available:
1. 20 sodas $ 1.50 per bottle, Total cost $ 30, per serving cost $1.50
2. 4 6 packs @ $ 5 each. Total cost $20, Per serving cost $0.83
3. 24 soda case @ $18.5. Total cost $ 18.50, Per Serving costs $ 0.77
4, 2 x 24 soda cases @ 18.50. Total Cost $ 37.00 Per serving costs $ 0.77
The per serving costs are the same in 3 & 4 above, however, since the requirement is to have 20 sodas and the overall costs as well as the per serving costs is the best in option 3, this is the preferred option.
Answer:
$6,000
Explanation:
First, Carey's allowable deductions repersents 'real estate loss allowance. The real estate loss allowance is an allowance or tax reduction made available to taxpayers who are also owners of rental properties in the U.S.
The specific allowance states that if the adjusted gross income of the owner of the rental property is $100,000 or less, then the taxpayer is allowed a deduction of $25,000. However, this begins to reduce as the adjusted gross income approaches $150,000 and the allowance is completely eliminated when the income exceeds $150,000
Based on this explanation, Carey's Adjusted Gross Income= $138,000, higher than $100,000 but less than $150,000
The calculation= 50% ($150,000- maximum allowable adjusted gross income- $138,000 - Carey's reported adjusted gross income)
=0.50 ($12,000)
= $6,000
Answer:
The journal entry for disposal of equipment will be as follows;
Explanation:
Accumulated Depreciation Dr.$98,000
Cash Dr.$40,000
Loss on disposal (150-98-40) Dr.$12,000
Equipment Cr.$150,000
Answer:
$140,000
Explanation:
The difference between operating incomes under absorption costing and variable costing based on fixed expenses is shown below:
Variable costing:
Fixed manufacturing overhead in production $750,000
Absorption costing:
The Fixed cost would be
= Beginning fixed manufacturing overhead in inventory + Fixed manufacturing overhead in production - Ending fixed manufacturing overhead in inventory
= $190,000 + $750,000 - $50,000
= $890,000
So, the difference would be
= $890,000 - $750,000
= $140,000