I think the labor market is the nominal market in which workers find paying work, employers find willing workers, and wage rates are determined.
Answer:
$404,000
Explanation:
Production Unit = $135,000 + $18,000 - $14,000 = $139,000
Labor hours per unit = 30 mins = 0.5 hours
Total Labor Hours = $139,000 x 0.5 = 69,500 hours
Variable Overhead 69,500 x 5 = $347,500
Total Overhead Cost = $347, 500 + $56,500 = $404,000
Answer:
The correct answer is Channel Marketing.
Explanation:
The marketing channels are the routes through which the products circulate from their origin, the manufacturer, to the final consumer. These channels are formed by companies independent of the manufacturers whose function is to market, sell or help the sale of products created or manufactured by others. Let's say that the marketing channels are the ones that help sell the products of others.
Depending on the type of sales technology they use, we can find different channels:
- Traditional channels: those that, as the name implies, do not use advanced technology to achieve their ends.
- Automated channels: they use technology in a basic way to channel products towards consumption. For example, product vending machines.
- Audiovisual channels: these are the channels that use different media. For example, television to publicize their products, the telephone to contact potential buyers and a transport company to get the product home.
- Electronic channels: these are the marketing channels that use the internet as a means to connect with consumers.
<u>Answer:</u>
<em>Sold product liability suit against the maker, alleging a design defect, the court may consider an available alternative design
</em>
<em></em>
<u>Explanation:</u>
At the core of the idea of faulty item configuration exemplified in the Restatement (Third) of Torts: Product Liability is the accessibility of a sensible elective plan that could have diminished or kept away from the danger of mischief. In any case, a product might be defective, regardless of whether no sensible elective plan exists, if it neglects to give possible directions or warnings of a predictable danger of damage. An ongoing choice of the Massachusetts Appeals Court represents the use of these standards.
Answer:
The amount paid or payable to bring an asset at present location and working condition should be capitalized.
Explanation:
From the given question, it was asked to explain one sentence, in making general statement to outline the features of expenditures that qualify for addition in plant assets cost, like computing equipment.
So, the amount payable to get an asset at a current location and in a good working condition should be taken advantage on or capitalized