Answer:
$3,606.49
Explanation:
the price of a zero coupon bond = maturity value / (1 + i)ⁿ
- maturity value = $10,000
- i = 6.09% / 2 = 3.045% semiannual interest rate
- n = 17 years x 2 semiannual compounding = 34 periods
the price of a zero coupon bond = $10,000 / (1 + 3.045%)³⁴ = $10,000 / 1.03045³⁴ = $10,000 / 2.772779928 = $3,606.49
the formula we used to determine the market price of a zero coupon bond is basically the present value
Answer:
e. Agenda Setting
Explanation:
Agenda setting refers to a practice adopted by news channels to place higher emphasis on a news, and making it appear important by consistently and repetitively covering such news.
Such a practice influences an individual's thoughts not with what he/she thinks, but what he/she should think about and consider important.
Through such a practice, the news channels underline the extent to which an issue is important i.e assign significance and importance to an issue by affecting the perceptive mindset of the viewer.
So if a political issue gets covered and getting telecast too frequently, it affects the viewers interpretation regarding the sensitivity or significance of the issue.
Many a times, through agenda setting, the media indirectly feeds it's own biased views in the thought process of the viewers. So rather than making the viewer think on his own and assign weight-age, the media itself assigns importance to an issue.
In the given case, the cable news channel preferred the topic of senator's financial indiscretion over a congressional legislation which wasn't passed. So the channel emphasized upon one issue which as per it was more important than the other and thus follows agenda setting.
Answer: The correct answer is "A. Choice (b) describes an externality. The advertising blimp imposes a cost on the motorist that is not accounted for in the market price of advertising. The restriction on coffee exports has market effects, which are not externalities. ".
Explanation: Choice (b) describes an externality. The advertising blimp imposes a cost on the motorist that is not accounted for in the market price of advertising. The restriction on coffee exports has market effects, which are not externalities.
An externality is a situation in which the costs or benefits of producing or consuming a good or service are not reflected in its market price despite having an external impact.
In case A, the situation is reflected in the market price, while in case B, the external situation, despite having an impact, does not affect the market price.
Answer:
Q = 435/22.5 = 19 streetlights
Explanation:
Since the streetlights is apublic good
Obtaining the market demand curve by adding them vertically
P = 20*20Q - 20*Q
P = 5*( - 5*Q/2
hence
P = 445 - 22.5Q
Socially optimal number of street lights
MB20 + MB5 = MC
400 - 20Q + 45 - 2.5Q = 10
22.5Q = 435
Q = 435/22.5 = 19 streetlights
Isovolumetric is the type of thermodynamic process that takes place. This process is also called the constant volume process or the isochoric process of thermodynamic, during which the volume of the closed system undergoing such a process remains constant. Thermodynamis process is when heat moves, either within systems or between systems. There are four types of thermodynamic process isovolumetric, isobaric, isothermal and adiabatic.