Answer:
210 hours
Explanation:
The learning curve rate can be found by log75%
Ln0.75 = 0.12249
1 batch requires 200 hours
The 1500 units batch will require 200 hours
For 3000 units there will be two batches of 1500 units each
200 hours * 2 batches * 0.12249 * 4.5 = 210 hours
According to the enotes, if a company does not have a current supplier for a part, they must issue a Request for quotation (RFQ) so their potential supplier can provide a detailed quote that might include more than just a per unit price, it may also include delivery date, and payment terms. This quote invites suppliers into a bidding process to bid on specific products or services. However, it is only the first step in a negotiation with a supplier.
Answer:
Gain/loss= $7,500 loss
Explanation:
Giving the following information:
Selling price= $24,000.
Lassen bought the machine for $52,000 and has claimed $20,500 of depreciation expense on the machine
First, we need to calculate the book value:
Book value= original price - accumulated depreciation
Book value= 52,000 - 20,500= $31,500
If the selling price is higher than the book value, the company gain from the sale.
Gain/loss= 24,000 - 31,500= $7,500 loss
Answer:
option D
$148.2
Explanation:
Given in the question,
cost of fish = $84.79
cost of filter on sale = $44.75
cost of plants = $18.66
Total cost = $84.79 + $44.75 + $18.66
= $148.2
I think that the answer is 24.69. i hope it helped :)