Answer:
$18,400
Explanation:
Given that
Direct material = $10
Direct labor = $6
Variable overhead
= ($70,000 ÷ 10000 units)
= $7
Total cost per unit of Finished Goods
= $23
So, the value of ending inventory under variable costing
= $23 × 800 units
= $18,400
Therefore we include Direct material per unit, Direct labor per unit and variable overhead per unit under variable costing.
Answer:
Part A:
Labur Productivity:
For US=5.14, LDC=1.35
Capital Productivity:
For US=1.72 LDC=4.31
Part B:(Multi factor productivity)
For US=1.29 LDC=1.03
Part C: (Raw material productivity)
For US=4.90 LDC=10.02
Explanation:
Part A:
Labur Productivity:
For US:

For LDC:

Capital Productivity:
For US:

For LDC:

Part B:
For US:

For LDC:

Part C:
For US:

ForLDC:
Converting Raw material FC into $ (1$=10FC)
Raw Material =19550/10=$1955

Answer:
B. Payment of cash dividend
Explanation:
Payment of stock dividend, declaration of cash dividend or stock split does not involve outflow of cash. Hence, they do not form part of cash flow statement.
A stock dividend is a dividend payment made in the form of additional shares rather than a cash payout.
Answer:
10.02%
Explanation:
The computation of the WACC is shown below. The formula of WACC is shown below:
= (Weightage of debt × cost of debt) + (Weightage of preferred stock) × (cost of preferred stock) + (Weightage of common stock) × (cost of common stock)
= 27% × 7.6% × (1 - 0.40) + 9% × 5.9% + 64% × 12.9%
= 2.052% × (1 - 0.40) + 0.531% + 8.256%
= 10.02%
Answer:
d. the natural environment.
Explanation:
There are two business environment
The first one is microenvironment and the other one is the macro environment
The microenvironment refers to that environment that covers the business functions with respect to the general public, customers, competitors, employees, etc
While the macro environment refers to that environment that affects the business functions or its workings
It can be in various ways like
1. Political & legal
3. Social
4. Technological
5. Demographic
6. Economical