answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anarel [89]
2 years ago
6

Tim spends his income on donuts (D) and coffee (C). Coffee is $2 per cup and donuts are $1 each. Assume that Tim has $10 to spen

d, and his utility function is given by ????(D,C)=D0.5C0.5 . For this utility function, ????????D=0.5D−0.5C0.5 and ????????C=0.5D0.5C−0.5 . a. Calculate the optimal number of donuts and coffee for Tim to purchase. Assume that he can purchase partial donuts or cups of coffee. Round answers to two places after the decimal where necessary.
Business
1 answer:
stealth61 [152]2 years ago
7 0

Answer:

Optimal number of donuts = 5 Donuts

Optimal cups of coffee = 2.5 cups.

Explanation:

Optimal numbers of donuts and coffee can be calculated as follow

First, we need to determine the budget constraint as below

M = ( P(D) x D ) + ( P(C) x C )

Placig values in the formula

10 = D + 2C

Now make utility function as:

U(D,C) = D0.5 C0.5

Marginal Utility donuts

MU(D) = 0.5D-0.5C0.5

Marginal Utility Coffee

MU(C) = 0.5D0.5C-0.5

The formula for marginal rate of substitution

(MRSD,C)= MU(D) / MU(C)  = 0.5D - 0.5C0.5 / 0.5D0.5C - 0.5  = C/D

Now calculate the optimal consumption level  

MRSD,C = P(D) / P(C)

C/D = 1/2

D = 2C (Equation 1 )

Placing the value of D resulted from equation 1, in the budget constraint we as below

10 = D + 2C

10 = 2C + 2C

10 = 4C

C = 10/4 = 2.5

NOw place the value of C in equation 1

D = 2C = 2(2.5) = 5

Optimal number of donuts = 5 Donuts

Optimal cups of coffee = 2.5 cups.

You might be interested in
Suppose you will invest apple stock, its market price is 330$ per share, you tell your broker to sell 1000 shares, suppose the b
harina [27]

Answer:

12%

Explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Imagine an employer was interviewing two equally qualified applicants for the same job. One of the applicants follows instructio
Vitek1552 [10]

Answer:

The applicant who follows instructions well is better fitted for the job. The employer needs someone who can work effectively on his or her own, so the applicant who follows instructions well is less likely to inquire about the instructions. The applicant who questions the instructions to some degree wouldn't fit the employers needs because they would need to ask questions and wouldnt work on their own very well. (I did my best and I apologize if it's too late, i just saw the question)

5 0
1 year ago
The standard cost of product 5252 includes 1.90 hours of direct labor at $14.00 per hour. The predetermined overhead rate is $22
Ann [662]

Answer:

a. Total labor variance $4,000 Unfavorable

Labor price variance $1,200 Unfavorable

Labor quantity variance $2,860 Unfavorable

b. $2,300 Favorable

Explanation:

a. The computation of total, price, and quantity variances for labor is shown below:-

1. Total labor variance = (Produced units × Direct labor hours × Per hour) - (Company direct labor hours × Average rate)

= (2,000 × 1.90 × $14.00) - (4,000 × $14.30)

= $53,200 - $57,200

= $4,000 Unfavorable

Labor rate variance =  (Per hour - Average rate) × Company direct labor hours

= ($14.00 - $14.30) × 4,000

= -$0.3 × 4,000

= $1,200 Unfavorable

Labor efficiency variance = (Produced units × Direct labor hours - Company direct labor hours) × Per hour

= (2,000 × 1.90 - 4,000) × $14.30

= (3,800 - 4,000)  × $14.30

= -200 × $14.30

= $2,860 Unfavorable

b) Total overhead variance = Manufacturing overhead cost - (Produced units × Direct labor hours × Predetermined overhead rate)

= $81,300 - (2,000 × 1.90 × $22.00)

= $81,300 - $83,600

= $2,300 Favorable

7 0
2 years ago
Suppose the price for an Lyft ride in Austin, TX decreases from $15 to $12 causing the quantity of rides demanded to increase fr
Inessa [10]

Answer:

Midpoint value of price elasticity of demand = -2.07

Explanation:

We know,

Midpoint value of price elasticity = \frac{(Q_{2} - Q_{1})/[(Q_{2} + Q_{1})/2] }{(P_{2} - P_{1})/[(P_{2} + P_{1})/2] }

Given,

Original Price, P_{1} = $15

New Price, P_{2} = $12

Original Quantity demanded, Q_{1} = 1,000 units

New Quantity demanded, Q_{2} = 1,600 units

Putting the value in the above midpoint formula, we can get

Midpoint value of price elasticity = \frac{(1,600 - 1,000)/[(1,600 + 1,000)/2]}{(12-15)/[(12+15)/2]}

Midpoint value of price elasticity = \frac{600/1,300}{-3/13.5}

Midpoint value of price elasticity = \frac{0.46}{-0.22}

Midpoint value of price elasticity of demand = -2.07

8 0
2 years ago
Why can the big candy makers produce candy that is less expensive per price?
cricket20 [7]
Bc a lot of people buy their products, so they have enough money to make a profit even if they sell it at a lower cost.
8 0
2 years ago
Other questions:
  • When the Lego Movie was released to movie​ theaters, the intent was not necessarily to sell more​ Legos, but the firm did have a
    5·1 answer
  • PeopleMag sells a plot of land for $100,000 to Seven Star Company, its 100 percent owned subsidiary, on January 1, 20X7. The cos
    6·1 answer
  • During March, Adams Company had sales of $5,000,000, variable expenses of $3,000,000, and fixed expenses of $1,500,000. Assume t
    9·1 answer
  • Coghlan Auto Supply docs not segregate sales and sales taxes at the time of sale. The register total for March 16 is $16, 380. A
    6·1 answer
  • Old School Publishing Inc. began printing operations on January 1. Jobs 301 and 302 were completed during the month, and all cos
    5·1 answer
  • Bonds issued by the Coleman Manufacturing Company have a par value of $1,000, which of
    12·1 answer
  • The Nelson Company has $1,750,000 in current assets and $700,000 in current liabilities. Its initial inventory level is $490,000
    13·1 answer
  • Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Match each law with its benefit for consumers. Economic Growth and Re
    10·1 answer
  • In Lurnee, it takes 10 resources to produce 1 ton of cocoa and 13.5 resources to produce 1 ton of rice. In South Tyberg, it take
    12·1 answer
  • Renata and Danuta would like to form a business providing take-out meals to homebound destitute residents of Las Vegas. The meal
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!