Answer: See explanation
Explanation:
a. Direct material = 4 × 33300 = Make $133200 ; Net income increase
Direct labor = 5 × 33300 = Make $166500 ; Net income increase
Variable costing= 0.61 × $166500 = Make $101565 ; Net income increase
Fixed manufacturing = Make 43100 ; Buy 43100 ;
Purchase price = 13.16 × 33300 = Buy $438228 ; Net income decrease
Total annual cost:
Make: $444365
Buy: $481328
Net income decrease = $36963
b. No, Pottery Ranch should not buy the finials. There's an incremental cost of $36963.
c. Incremental revenue = $50,367
Incremental cost = $36963
Incremental revenue = $50367 - $36963 = $13404
In this case, it should be bought.
Answer:
$3,606.49
Explanation:
the price of a zero coupon bond = maturity value / (1 + i)ⁿ
- maturity value = $10,000
- i = 6.09% / 2 = 3.045% semiannual interest rate
- n = 17 years x 2 semiannual compounding = 34 periods
the price of a zero coupon bond = $10,000 / (1 + 3.045%)³⁴ = $10,000 / 1.03045³⁴ = $10,000 / 2.772779928 = $3,606.49
the formula we used to determine the market price of a zero coupon bond is basically the present value
Answer:
The answers are:
<u>January 10</u>
Cash $816,000
Common stock $510,000
Contributed capital in excess
of par value, common stock $306,000
<u>January 15</u>
Equipment $80,000
Common stock $50,000
Contributed capital in excess
of par value, common stock $30,000
<u>February 1</u>
Organizational expenses $3,000
Common stock $25,000
Contributed capital in excess
of par value, common stock $500
Explanation:
Contributed capital in excess of par value is the amount of money (or other assets) over the par value of stock (in this case $5 per common stock) that the company received form shareholders in exchange for stock.
Answer:
P.Ed at p = 5 :- 0.26
Revenue maximising price = 8.5 ; Maximum Total Revenue = 1222
Explanation:
Price Elasticity of Demand shows responsive change in demand, due to change in price. P.Ed = ( dq / dp ) x ( p / q )
q = 216 - p^2
dq / dp = - 2p
P.Ed = dq / dp x ( p / q )
So, PEd = ( -2p ) x ( p / q )
[ (- 2p) (p) ] / [ 216 - p^2 ]
(- 2p^2 ) / ( 216 - p^2 )
Putting value of P = 5 in P.Ed
<u>- 2(25) </u>
216 - 25
= - 50 / 191
P.Ed = 0.26
Revenue is the total value of receipts from sale of goods & services. TR = p x q
q = 216 - p^2
TR = 216p - p^3
To find price maximising TR , we will derivate TR function with respect to 'p'
d TR / d p = 216 - 3p^2
d TR / d p = 216 - 3p^2 = 0
3p^2 = 216
p^2 = 216 / 3
p^2 = 72
p = √ 72
p = 8.5
Finding maximum revenue ; Putting price = 8.5 in TR function
TR = 216p - p^3
216 (8.5) - (8.5)^3
1836 - 614
1222
Answer:
$9,240 loss recognized
$43,000 basis
Explanation:
Tax basis of share purchase is the cost of share together with any tax related to this purchase.
Mr. Slake's loss recognized on the February 13 sale is $9,240 = total cost of 1,580 share purchased in the past - total amount collected from sales of these share = $49,240 - $40,000 = $9,240
His tax basis in purchase of 1,600 shares on Mar 2 is $43,000, the total cost he paid to acquire 1,600 shares