Answer:
The asset’s anticipated percentage rate of return is 5%
Explanation:
Rate of return is the annual return that an investor earns on an Initial investment in an asset.
RatReturn on Asset = Expected selling price - Initial Purchase price
Return on Asset = $1,050 - $1,000
Return on Asset = $50
Rate of return = Return on Asset / Initial Purchase price = $50 / $1,000 = 0.05 = 5%
Answer:
c. 80 dollars.
Explanation:
Opportunity cost represents the next best alternative missed. It is the forfeited benefits arising from choosing one option over the others. Opportunity cost is expressed as a value or the worth of the forgone alternative.
Lisa's opportunity cost is $ 80. She has valued going out with her friend at $ 80, which is the highest value amongst her three choices. Since she can not engage in all the three activities at the same time, the next best alternative to writing her exam is the opportunity cost.
Answer:
C. $1,060
Explanation:
First transaction
20 shares of Google at close price of $472.68
= 20 × $472.68
= $9,453.6
Second transaction, a year later;
she bought 20 shares at close price of $491.32
= 20 × $491.32
= $9,826.4
Third transaction. Two years later, she sold all her shares;
In total 3 transactions, Maggie's broker charge will be;
$50 × 3 = $150
The last transaction will get($512.25 per share for 20 + 20 = 40 shares)
40 × $512.25 = $20,490
Maggie will get $20,490 less $150 due to the brokerage's charge.
$20,490 - $150 = $20,340
To get how much Maggie makes,
= Total value of third transaction (Sales of shares) - (Total value of first transaction + Total value of Second transaction)
= $20,340 - ($9,453.6 + $9,826.4)
= $1,060
Because he had a contract with the builder, the mason would be able to get the original contract price of $45,000.