Answer: $1,600
Explanation:
The training hours per employee can be calculated by multiplying the Employee Training hours by the cost of training per employee.
From the Attached document, the Baldwin company does 80 hours of training for employees.
The Training costs per Employee is;
= 80 * 20
= $1,600
I wanna say d would be the answer but it could also be banking services
Answer:
5.022 Million dollars
Explanation:
According to Apple 2017 financial report and looking at the consolidated balance sheets of the company, the warranty expenses of Apple was 5.022 millions. Other than this, Apple paid $4.401 Million as warranty claims.
These statistics are used by managerial accountants to inform all the stakeholders about the company cost and projections and warranty claim is one major head in it
Answer:
$30,000 excess
Explanation:
Beginning cash balance + Budgeted receipts - Budgeted disbursements + excess/deficiency = desired ending balance
$18,000 + $175,000 - $174,000 + $X = $49,000
$19,000 + $X = $49,000
$X = $49,000 - $19,000
$X = $30,000
Answer: (2) Friction unemployment
Explanation:
The friction unemployment is one of the type of unemployment in which the employees or workers are jobless and they are searching for the healthy and good economy.
It is also known as the searching unemployment process as it is differentiated from all the other types of unemployment. The following are the types of friction unemployment are as follows:
- Cyclical unemployment
- Structural unemployment
According to the given question, the friction unemployment is one of the development computerized job process in which the employees search the job on the basis of employee interest.
Therefore Option (2) is correct answer.