A tradeoff is a balance achieved between two desirable but incompatible feature. So the reasonable answer would be B
Answer:
Quarterly dividend = $1.00
Required rate of return per annum = 8% = 0.08
Quarterly rate of return = 0.08/4 = 0.02
Current market price = <u>Quarterly dividend</u>
Quarterly required rate of return
= $1.00
0.08
= $12.5
The amount to pay for 1,000 shares = $1.25 x 1,000 = $12,500
Explanation:
The current market price is calculated as quarterly dividend paid divided by quarterly required rate of return. Then, we will multiply the current market price by the number of shares in order to determine the total amount to pay for the shares.
Answer:
<u>A) Presence</u>
Explanation:
A brand is simply an identifying mark of a particular product manufactured by particular company.
The BRANDZ MODEL developed by Millward Brown and WPP looked at how brand building connects with customer issues.
By knowing how long a product brand has been in existence people can the question what do I know about it?
Answer:
The correct word for the blank space is: societal.
Explanation:
Societal labor union goals represent the objectives employees of a company find necessary to feel fairly treated within their work-frame. Those goals mainly rely on the treats of the relationship manager-employee an aim to allow workers to have a voice so their opinions on what kind of atmosphere is being developed in the company can be heard and solutions if necessary can be implemented.
Answer:
Adhocracy Culture
Explanation:
An adhocracy culture is based on energy and creativity. Employees are encouraged to take risks, and leaders are seen as innovators or entrepreneurs. The organization is held together by experimentation, with an emphasis on individual ingenuity and freedom. The core values are based on change and agility.