Answer:
Gain/loss= $7,500 loss
Explanation:
Giving the following information:
Selling price= $24,000.
Lassen bought the machine for $52,000 and has claimed $20,500 of depreciation expense on the machine
First, we need to calculate the book value:
Book value= original price - accumulated depreciation
Book value= 52,000 - 20,500= $31,500
If the selling price is higher than the book value, the company gain from the sale.
Gain/loss= 24,000 - 31,500= $7,500 loss
<span>If a contractor is planning to build a new apartment complex in the Unites States, then he will have to abide by a few laws in order to avoid violation charges.
However, the US Attorney General does not have the jurisdiction to issue fines even if many laws have been violated by the contractor.
The contractor should supposedly follow all the laws especially the ADA law (Americans with Disabilities Act).
</span>
Answer:
a) 749
b) 4.073
Explanation:
Given:
Mean = demand = 80 pounds
Standard deviation of demand = 10 pounds
Lead time = 8 days
Standard deviation of lead time = 1 day
a) What ROP would provide a stock out risk of 10 percent during lead time.
To find this re-order point (ROP) quantity, take the formula:

Here, service level = 100%-10% = 90%,
Thus z at 90% = ±1.28


= 640 + 1.28* 84.85
= 748.61
≈ 749 units
b) What is the expected number of units (pounds) short per cycle.
Find the number of units shorts per cycle. Take the formula:

[
Where E(z) = standardized number of shorts = 0.048
= standard deviation of lead time demand = 84.85
Therefore,
E(n) = 0.048 * 84.85
= 4.073
Answer:
$1,100
Explanation:
The operating activities are the activities that are include day to day transaction which would result in cash receipts and the cash payments
The cash receipts would be in terms of received cash from customers and the cash payments would be salary expenses, utilities expenses, etc that are paid in cash.
So, the total amount of cash paid for operating activities is
= Rent paid + workers salaries paid
= $600 + $00
= $1,100
Bond valuation:
<span>Par value = Maturity value = FV = $1,000 </span>
<span>Coupon rate = 7.5% </span>
<span>Years to maturity = N = 19 </span>
<span>Required rate = I/YR = 5.5% </span>
<span>(Coupon rate)(Par value) = PMT = $75 </span>
<span>PV = $1,232.15</span>