The stage of ability development is Justine at is now being a master. It is because he is now interested in learning how to play the piano and she has successfully passed every level of music book and is planning her own concert. I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!
Answer:
2.00 times
Explanation:
The computation of receivables turnover ratio is shown below:-
Receivable turnover ratio = Net Sales ÷ (Beginning receivables + Ending receivables) ÷ 2
= $212,000 ÷ ($60,000 + $46,000)
= $212,000 ÷ $106,000
= 2.00 times
Therefore, for computing the receivable turnover ratio of 2021 we simply applied the above formula and as per the question the option is not available.
Question:
If the marginal product of capital net depreciation equals 8 percent, the rate of growth of population equals 2 percent, and the rate of labor-augmenting technical progress equals 2 percent, to reach the Golden Rule level of the capital stock, the ____ rate in this economy must be _____.
A) saving; increased
B) population growth; decreased
C) depreciation; decreased
D) total output growth; decreased
Answer
The correct answer is A) <u>Saving</u> rate of the economy must be i<u>ncreased</u> in order for the economy to reach the Golden Rule Level of the Capital Stock.
Explanation
Golden Rule Level of the Capital Stock is the level at which
MPK = δ,
Where MPK is Marginal Product; and δ the depreciation rate;
so that the marginal product of capital equals the depreciation rate.
In the Solow growth model, a <em>high saving rate results in a large steady-state capital stock and a high level of steady-state output.</em> A low saving rate results to a small steady state capital stock and a low level of steady-state output. Higher saving leads to faster economic growth only in the short run. An increase in the saving rate raises growth until the economy reaches the new steady state. That is, if the economy retains a high saving rate, it will also maintain a large capital stock and a high level of output, but it will not maintain a high rate of growth forever .
Answer:
Maxwell world consider choice equal to $310000
Explanation:
given data
accept a salary = $60,000
salary = $25,000
bonus = 20% of net income
to find out
amount of income would be necessary so that Maxwell would consider
solution
we get here income by bonus that is express as
bonus = 2 ( income - bonus - salary ) ..............1
3500 = 2 ( income - ( 0.2 × 35000 ) - ( 0.2 × (75000 + 35000) )
solve it we get
income = $310000
so Maxwell world consider choice equal to $310000