Answer:
Total allocated cost= $146.4
Explanation:
Giving the following information:
Julie Stone visited the hotel for a 6-night stay.
Julie had 3 meals in the hotel during the visit.
guest check-in= $8.40 per guest check-in
room cleaning= $21.00 per room cleaning
meal service= $4.00 per served meal
<u>To allocate costs based on the activity, we need to use the following formula:</u>
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base
guest check-in= 8.40*1= 8.4
room cleaning= 21.00*6= 126
meal service= 4.00*3= 12
Total allocated cost= $146.4
Answer:
5.59%
Explanation:
$1,000 bonds carrying a 4% coupon rate, semiannual coupon $20, matures in 20 years
if you purchase the bonds at $715, the nominal annual rate of return = coupon payments / bond price = ($20 + $20) / $715 = $40 / $715 = 5.59%
The nominal annual rate of return is calculated by dividing the revenue generated by an investment by the cost of the investment.
Answer:
$23,000
Explanation:
LLC interest for $18,000 +$5,000 one-fourth share of the LLC’s debt
=$23,000
Therefore If Andy bought Bruce’s LLC interest for $18,000, Andy’s outside basis in Arlington, LLC will be $23,000 because Andy's basis would equal the amount he paid for his LLC interest plus his share of the LLC debt which is why he would have a starting basis of $18,000 + $5,000 of LLC debt, or $23,000
Answer: 1 year
Explanation: According to the Defence Federal Acquisition Regulation under 237.106, personal service contracts that apply to consulting or expert services will be limited to one year. However this will only apply to duties that are temporary (limited to 1 year, or 12 months), or non cumulative days (needs to be 130 days or more that are broken up within a year). During this time the officer contracting the service will enter into a contract, make an order, or exercise options for various services that do not exceed 1 year.