Answer:
Cumulative cash flow - $420
Net cash flow
Jan = $100
Feb= $150
Mar= $90
Apri -$55
May = $25
June -0
Explanation:
Jan - Feb - Mar - Apr - May - June
sale receipt 300 350 300 350 400 300
Disbursement (200) (200) (210) (295) (375) (300)
Net cash flow 100 150 90 55 25 0
Cumulative balance = $420
Answer:
Realistic aspect
Explanation:
Considering the scenario described in the question it can be concluded that Cosmo shifted his focus onto which REALISTIC aspect of goal-setting theory.
This is because following Cosmo making his dream come true of buying the property that his restaurant occupies, the idea that he could rent out the storefront next to the restaurant for added income is a REALISTIC Aspect of Goal Getting.
This implies that Cosmo is more realistic in terms of his financial abilities and willingness to work toward the goal of paying off the mortgage loan
Answer:
Chartered Accountant or Certified public accountant.
Explanation:
Chartered accountant is a designation or degree provided to the Accounting professional across the world except in United states, they have another equivalent designation of Certified public accountant. This designation required knowledge on accounting, tax, auditing, etc. They need to qualify in a rigorous accounting examination. As a professional their responsibility is to create financial statement, filling or helping company to file or calculate tax and providing financial advice.
Answer:
The correct answer is option (A) $42.00
Explanation:
Solution
Given that:
The established rate is given as = 100,000/40,000
= $2.5 per hour
Thus
The cost of the job is shown is shown below:
The direct material = $5,000
The direct labor = $2400
Then
The manufacturing overheard is = 400 * 2.5 = $1,000
So,
The total cost is = $5,000 + $2400 + $1000 = $8,400
To get our unit cost,
Unit cost = $8400/200 = $42.00
It is important to know that, the number of labor hours used in jobs = Total labor cost/Rate per hour
=2,400/6 = 400 hours