Answer:
Per unit customer costs = $4.5 per unit
Explanation:
Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.
Customer return processing activity rate = $45 per return
Shipping activity rate = $10 per shipment
for Product 1
Total cost of shipment and return will be as follows:
Shipment = 1,200 X $10 = $12,000
Returns = 150 X $10 = $1,500
Total = $12,000 + $1,500 = $13,500
Total units = 3,000
Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit
Answer:
The correct answers that fills the gaps are: Advertising; Fashion.
Explanation:
Fashion is reinvented through advertising. And is that clothing companies, when advertised, make a show of provocation and transgression.
Fashion advertising is tremendously grateful from the aesthetic point of view. It stands out that this publicity is always ahead. Their campaigns were the first to return to black and white, to resort to burned lighting, to casual aesthetics.
Freedom must be the engine of every publicist since they do not impose any limits. Although we must not forget the power of their work for society, so we always expect them to act responsibly.
Answer:
$1,448,350 ; $5,539,760
Explanation:
The corrected amount is as follows
For cost of goods sold
= Reported cost of goods sold - overstated value of ending inventory in year 2019 + overstated value of ending inventory in year 2020
= $1,517,400 - $105,590 + $36,540
= $1,448,350
For retained earnings
= Reported retained earning - overstated value of ending inventory in year 2020
= $5,576,300 - $36,540
= $5,539,760
Answer:(1) The HR professional should have read the company policy and employment contract of each employees (2) Proper employees files should be maintained (3) order a reverse of the 11 percent pay increase untill the issue leading to the increase is looked into (4) The grievance will be on employee compensation and benefit (5) I will use the employee grievance process .
Explanation:
The human resources management is the process of supporting the accomplishment of organization objective by recruiting the needed human resources into the organization, integrating them into the organization as well as developing their potential for the overall benefit of the organization. The human resources management department is responsible for the personnel matters in the organization. In every organization, they usually have a company policy which is focused on how to resolve employees grievance in the organization. Therefore, as regard the case under review the HR professional should do the following to handle the issue at hand
(1) The HR manager should read the company policy on how a pay raise should be given to each employees, in addition to this the HR manager must also read the employment contract of each employees in order to know if the employees actually deserve a pay raise.
(2) with a view to prevent this in the future, the HR professional should ensure that employees files are properly maintained and before a pay raise can be granted to any employees in the future it should be in accordance with the contract agreement surrounding pay increases.
(3) The 11 percent pay raise that was already promised to the employees will be order to reversed back to the status quo untill the matter is looked into holistically to know if the employee actually deserve to have a pay raise in accordance with contract agreement surrounding pay increases.
(4) The grievance would be a formal notice to the management to register their dissatisfaction as regard the pay increase granted to only one employee that does not go across board.
(5) I will settle the grievances before involving other members of the grievance committee, I will then held a meeting with the representatives of the workers in private.then if the issue cannot be resolved at that level, I will investigate the matter further and the result will be made known to the workers and if the workers is not satisfied the matter will go to the management level where the fact of the matter will be looked into and a decision will be made to settle the grievance.
Answer:
To partner with a well connected socialite and older couple to endorse in his brand.
Explanation:
As Randy owns the shoe company, he has the right to change and decide the marketing strategies and also the mixes for the brand. He decides to fully change the market targeted for his brand. He now starts to focus on the old and wealthy skilled craftsman who seeks only quality. Thus now he needs to advance and take forward his new marketing mix, and target his new market. So, one of the best way or strategy is that he can use to support of his marketing mix is to make and ask an older and well connected and known socialite couple, of his partner, to endorse and to promote his brand of his company in the market or even in the society. This will help him promote his new exclusive shoes collection and also he can target the old wealthy seekers easily.