The required return on mountain brook stock is 13.8 percent and the dividend growth rate is 3.64 percent. the stock is currently selling for $32.80 ashare.Dividend yield = 0.14 - 0.035 = 10.5 percent
Answer: $1,444,000
Explanation:
The Cost of Goods sold for a manufacturing company includes the Manufacturing overhead. If the overhead was overapplied, the COGS is inflated and needs a downward adjustment.
COGS after overapplied overhead is disposed of = COGS before disposal - overapplied amount
= 1,460,000 - 16,000
= $1,444,000
<span>The Assistant Secretary of Defense for Networks and Information Integration also known as the DOD Chief Information Officer is responsible for that. The Assistant Secretary of Defense for Networks and Information Integration is in charge of managing all DOD information technology even national security systems and serves as the Chief Information Officer.</span>
Answer:
a) $12,500 unfavorable
b) 0
Explanation:
variable factory overhead controllable variance = actual variable overhead expense - (standard variable overhead per unit x standard number of units)
actual variable overhead expense = $725,000
standard variable overhead per unit = $712,500 / 60,000 = $11.875
standard number of units = 60,000
variable factory overhead controllable variance = $725,000 - $712,500 = $12,500 unfavorable
Controllable factory overhead is not related to any changes in the actual volume or quantity produced.
Fixed factory overhead volume variance = actual fixed overhead - standard fixed overhead = $262,500 - $262,500 = 0
Fixed overhead was exactly the same as the standard or budgeted overhead.