answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kumpel [21]
1 year ago
11

Spencer Chemical Corporation produces an oil-based chemical product which it sells to paint manufacturers. In 2019, the company

incurred $344,000 of costs to produce 40,000 gallons of the chemical. The selling price of the chemical is $12.00 per gallon. The costs per unit to manufacture a gallon of the chemical are presented below: Direct materials $6.00 Direct labor 1.20 Variable manufacturing overhead .80 Fixed manufacturing overhead .60 Total manufacturing costs $8.60 The company is considering manufacturing the paint itself. If the company processes the chemical further and manufactures the paint itself, the following additional costs per gallon will be incurred: Direct materials $1.70, Direct labor $.60, Variable manufacturing overhead $.50. No increase in fixed manufacturing overhead is expected. The company can sell the paint at $15.50 per gallon. Determine the incremental per gallon increase in net income and the total increase in net income if the company manufactures the paint. (
Business
1 answer:
Snowcat [4.5K]1 year ago
5 0

Answer:

Total incremental net income = $28,000

Incremental per gallon increase in net income = $0.70 per unit

Explanation:

a. The preparation of incremental statement to find out the increase in net income

Total production                                  $140,000

Less:

Incremental cost

Direct material              $68,000

($1.70 × 40,000 gallons)

Direct labor                  $24,000

($0.60 × 40,000 gallons)

Variable manufacturing

overhead                     $20,000

($0.50 × 40,000 gallons)

Total incremental cost                      ($112,000)

Total incremental net income          $28,000

b. Incremental per gallon increase in net income = Total incremental net income ÷ Total quantity

= $28,000 ÷ 40,000 gallons

= $0.70 per unit

Therefore the total incremental net income is $28,000 and incremental per gallon increase in net income is $0.70 per unit.

You might be interested in
A car salesperson gives you four alternative ways to pay for your car. the first is to pay $18,000 today. the second is to pay $
vazorg [7]
<span>b. The second is lowest; the third is highest.
</span>
4 0
2 years ago
Prepare a monthly and yearly budget for Bill and Maura Jones based on the following information. They plan
icang [17]

Answer:

it is c on usa

Explanation:

4 0
1 year ago
An investment pays you $30,000 at the end of this year, and $15,000 at the end of each of the four following years. What is the
Stella [2.4K]

Answer:

Present value of the cashflow discounted at 5% per year 76,815.65

Explanation:

First, we calculate the present value of the 4 years 15,000 dollar annuity:

C \times \frac{1-(1+r)^{-time} }{rate} = PV\\

C 15,000.00

time 4

rate 0.05

15000 \times \frac{1-(1+0.05)^{-4} }{0.05} = PV\\

PV $53,189.2576

Now, we discount two more year as lump sum as this is two year after the invesmtent:

\frac{Maturity}{(1 + rate)^{time} } = PV  

Maturity  53,189.26

time  2.00

rate  0.05000

\frac{53189.2575624354}{(1 + 0.05)^{2} } = PV  

PV   48,244.2245

Finally we also discount the 30,000 by one year

30,000 / 1.05 = 28571.43

<em><u>We add up both to get the present value:</u></em>

48,244.22 + 28,571.43 =  76,815.65  

8 0
2 years ago
Sarah is planning a party at a party hall. The meal option is $50 per person and includes the hall for free. The hall-only optio
Tomtit [17]

Answer:

meal option  is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost  $2700

Explanation:

given data

The meal option = $50 per person.

Hall free = $ 0 per person

total guest = 40

hall-only option = $1,500

external caterer = $30 per person

solution

when we go for meal option than hall free so total cost will be as

total cost = total guest  × $50 per person

total cost = 40 × $50

total cost = $2000

and

when we go for hall only option than total cost will be

total cost = total guest   × external caterer charge + hall-only option

total cost =  40  × $30 + $1500

total cost =   $2700

so

meal option  is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost  $2700

4 0
2 years ago
The rising popularity of bubble and squeak as a breakfast item on the menu has resulted in a steady demand for peas. Over the co
Paha777 [63]

Answer:

The average inventory if they order at the optimal order quantity is 1.335

Explanation:

Accordin to the formula

Optimal order quantity = \sqrt{2*yearly demand * Order cost/Holding cost}

=\sqrt{2*52*457*3 / 0.02}

= 2670

Average inventory = Optimal order quantity / 2 = 1335.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A high school basketball team won 40% of its first 15 games. beginning with the 16th game, how many games in a row does the team
    13·1 answer
  • On October 3, Nick Carter, a carpenter, received a cash payment for services previously billed to a client. Nick paid his teleph
    11·1 answer
  • River City Recycling just paid its annual dividend of $1.15 per share. The required return is 12.3 percent and the dividend grow
    7·1 answer
  • An electronics store has a current inventory of 50 stereo systems. The lowest priced stereo system in the store sells for $800,
    12·1 answer
  • On January 1, Renewable Energy issues bonds that have a $52,000 par value, mature in ten years, and pay 15% interest semi annual
    15·2 answers
  • If variable cost of goods sold totaled $90,000 for the year (18,000 units at $5.00 each) and the planned variable cost of goods
    6·1 answer
  • A revenue management (RM) system for an airline seeks to minimize each customer's ticket price of travel on the airline's flight
    9·1 answer
  • Tristan Narvaja, S.A. (C). Tristan Narvaja, S.A., is the Uruguayan subsidiary of a U.S. manufacturing company. Its balance sheet
    10·1 answer
  • Agent Emily's listing was sold by another agent in her brokerage. Emily is entitled to a:______.a. selling side commission.
    14·1 answer
  • Opunui Corporation has two manufacturing departments--Molding and Finishing. The company used the following data at the beginnin
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!