Answer:
The book value at the end of year 3 is $100,000
Explanation:
Yearly Depreciation =(cost+cost of dismantling-salvage value)/useful life
cost is $200,000
cost of dismantling is $5000
salvage value is $30000
useful life is 5 years
Yearly depreciation=(200000+5000-30000)/5
Yearly depreciation=$35000
Depreciation for three years=$35000*3
=$105000
Book value at the end of year 3=total cost of machine-three years' depreciation
Book value at end of year 3=$200000+$5000-$105000
Book value at the end of year 3=$100,000
Answer:
Midwestern Mutual Bank's Balance Sheet
Equity:
Owners' Equity - $100
Liabilities:
Deposits $1,200
Debts $200
Total - $1,400
Equity and Liabilities = $1,500
Assets:
Reserves - $150
Loans $600
Securities $750
Total Assets - $1,500
a) If a new customer adds $100 to his account, this would increase the loans account with $100 and the deposits account with $100.
b) The leverage ratio is the measure of the bank's core capital to total assets.
Old leverage ratio = 100 / 1500 x 100% = 6.67%
The new leverage ratio is 100 / 1600 x 100% = 6.25%.
c) The intended goal of capital requirement is protect the interests of those who hold equity in the bank.
Explanation:
Banks are highly leveraged. This means that they usually maintain high leverage ratios. The liabilities are always much compared to the capital.
Leverage ratio is the ratio of a bank's core capital (shareholders equity) to its total assets.
This is why the Federal Reserve introduces capital requirements for banks. This tries to protect shareholders' equity that is usually written down when leverage ratios increase. This is because the capital portion of assets to which the debts are tied can be written down, but the debts cannot.
Answer: 10.67%
Explanation:
Mr Madoff is offering to grow the current value of $1,000 to a future value of $1,500 in 4 years.
This is a future value problem.
1,500 = 1,000 * ( 1 + interest) ^ 4 years
( 1 + interest) ^ 4 = 1,500/1,000
( 1 + interest) = 4√(1,500/1,000)
1 + interest = 1.1066819197
Interest = 1.1066819197 - 1
= 10.67%
Answer: $1,600
Explanation:
The training hours per employee can be calculated by multiplying the Employee Training hours by the cost of training per employee.
From the Attached document, the Baldwin company does 80 hours of training for employees.
The Training costs per Employee is;
= 80 * 20
= $1,600
Answer:
Limited liability partnership (LLP) or a limited liability company (LLC)
Explanation:
Both the LLP and LLC provide limited liability to the owners and they are both pass through tax entities. That means that they are not directly taxed, instead their owners are taxed.
Depending on where Tina and Aaliyah live, they might not be able to open a LLP, and instead they will need to start a LLC. Any of them will satisfy their needs, but starting a LLC is a little bit more complicated and can cost more money. An LLC is usually better if there are several partners, but in this case if they can avoid the cost of opening a LLC it would be better for them.