Answer:
The journal entry for disposal of equipment will be as follows;
Explanation:
Accumulated Depreciation Dr.$98,000
Cash Dr.$40,000
Loss on disposal (150-98-40) Dr.$12,000
Equipment Cr.$150,000
Answer:
The regional aircraft will presumably have a higher break-even point the original investment point than a furniture maker in light of the fact that the majority of a carrier's expenses are fixed . It is imperative to take note of that despite the fact that the two organizations report indistinguishable income and total compensation figures, their equal the initial investment focuses will probably contrast fundamentally due to contrasts in their cost structures.
A
Explanation:
Because the judgement of executives does not adequately factor into a mathematical equation. it's like a judgement call only whereas the others can be used in an equation manner
Answer: Banks Balance Sheet
Explanation:
Banks Balance Sheet
$billion
<u>ASSETS:</u>
- Cash (Paper Money & Coins) 250
- Federal Reserve Bank 170
- Deposit with other private banks 930
- Loan to Households 2,700
TOTAL ASSETS <u> 4,050</u>
<u>LIABILITIES:</u>
- Customers Deposits 2,600
- Loans 1,750
- Debts 650
TOTAL LIABILITIES <u>5,000</u>
<u>CAPITAL:</u>
-Physical capital 1,800
Answer:
Inventory= $5,040
Explanation:
Giving the following information:
March 1, 2021, inventory: 1,000 gallons @ $7.20 per gallon = $7,200
Purchases:
Mar. 10 600 gals @ $ 7.25
Mar. 16 800 gals @ $ 7.30
Mar. 23 600 gals @ $ 7.35
Sales:
Mar. 5 400 gals
Mar. 14 700 gals
Mar. 20 500 gals
Mar. 26 700 gals
Total units= 3,000
Total sales= 2,300
Ending inventory= 700 units
LIFO (last-in, first-out)
Inventory= 700*7.20= $5,040