Answer:
December 31 Salaries & wages expense 3600 Dr
Salaries & wages Payable 3600 Cr
Explanation:
The pay week is of 5 days starting from Monday to Friday. The wage per day is,
wage per day = 6000 / 5 = $1200 per day
The adjusting entry is made based on the accrual or matching principle which follows that the expenses and revenue relating to a particular period should be matched and recorded in their respective periods.
Thus, the wage expense for 3 days ending 31 December will be recorded as wages expense on 31 december for 1200 * 3 = $3600
The credit against this entry will be wages payable as the wage will be paid on January 2.
Answer:
Option C is correct one.
<u>The investment strategy is conservative.
</u>
Explanation:
This is so because most of the money is either in cash or certificates of deposits. Portfolio also consists 40% of bonds with 6% interest rate and 40% equities are also only of the employer's stock. The rate of appreciation and dividend is also very low on this stock. Hence due to all these factors we can say the strategy is conservative.
Yes you will be able to afford your monthly payment 20+20=40+10=50+60=110+650 will be 760 out of 2100 so yes you can afford it
Answer:
direct material = $2,000
so correct answer is B. $2,000
Explanation:
given data
total cost = $9,000
consists = 600 units
overhead apply = $3,000
overhead rate = 75% of direct labor
solution
we get here Direct Labor that is
Direct Labor = 
Direct Labor = $4000
and we apply here Total Cost that is
Total Cost = direct material + overhead + Direct Labor ..........1
put here value
$9,000 = direct material + $3,000 + $4,000
solve it we get
direct material = $2,000
so correct answer is B. $2,000