answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kondaur [170]
1 year ago
11

A river barge company can offer cheaper, although slower, per-pound transportation of products to companies when compared with t

ransportation by air, truck, or rail. The river barge company should first target customers whose companies use:
Business
1 answer:
VladimirAG [237]1 year ago
3 0

Answer:

the cost leadership strategy.

Explanation:

A river barge company can offer cheaper, although slower, per-pound transportation of products to companies when compared with transportation by air, truck, or rail. The river barge company should first target customers whose companies use the cost leadership strategy.

A cost leadership strategy is a business strategy which is aimed at using the lowest cost of production and operation in a business.

Hence, river barge company cheaper, although slower, per-pound transportation as against the use of air, truck, or rail which would be more expensive.

You might be interested in
Superior Company provided the following data for the year ended December 31 (all raw materials are used in production as direct
alex41 [277]

Answer and Explanation:

The Preparation of cost of goods manufactured is shown below:-

<u>Statement of Cost of Good Manufactured </u>

<u>Particulars                                             Amount</u>

Direct Material    

Beginning Inventory a         $40,000  

Purchases b                          $290,000  

Direct material available     $330,000

(c = a + b)  

Ending direct material

inventory d                             $10,000  

Direct Material used                           $320,000  

(e = c - d)

Direct Labor                                        $398,000  

                           ($683,000 - $285,000 - $320,000)

Factory Overhead                              $285,000  

Total Manufacturing Cost                   $683,000  

Add: Beginning WIP Inventory           $42,000  

                         ($690,000 + $35,000 - $683,000)

Less: Ending WIP Inventory                $35,000  

Cost of goods manufactured             $690,000

b and c The Preparation of schedule of cost of goods sold and income statement for the year is prepared below:-

<u>Schedule of cost of goods sold</u>

<u>Income statement for the year</u>

<u>Particulars                                             Amount</u>

Sales                                                     $915,000

                                           ($270,000 + $645,000)

Cost of goods sold    

Beginning inventory of

finished product                      $50,000  

Cost of goods manufactured $690,000  

Cost of goods available

for sales                                    $740,000  

Less:Ending finished good

inventory                                  $80,000

                       ($740,000 - $660,000)

Cost of goods sold

(Unadjusted)                             $660,000  

Over-applied Overhead           $15,000  

                         ($285,000 - $270,000)

Cost of goods sold (Adjusted)                   $645,000

                                      ($660,000 - $15,000)

Gross profit                                                   $270,000

                                 ($30,000 + $100,000 + $140,000)

Less: Selling & Administrative Expenses    

Selling Expenses                   $140,000  

Administrative expenses       $100,000    $240,000  

Operating income                                      $30,000

5 0
2 years ago
The following are data for an economy in billions of dollars: Net rental income 141 Depreciation 1,241 Compensation of employees
Brilliant_brown [7]

Answer:

GDP= 9,872

Explanation:

The Expenditure Approach is a method of measuring GDP by calculating all spending throughout the economy including consumer consumption, investing, government spending, and net exports. This method calculates what a country produces, assuming that the finished goods and services of a country equals the amount spent in the country for that period.

The formula is:

GDP=C+I+G+/-NX

GDP: Gross Domestic Product

(C) consumer spending – this is the amount that all consumers spend on goods and services for personal use.

(I) investment – this is the amount that businesses or owners spend to invest in new equipment or expansions.

(G) government spending – this includes spending on new infrastructure like bridges and roads.

(NX) net exports – this includes spending on a country’s exports minus its spending on imports.

GDP= 6,728+1,767 +1,741+(1,102-1,466)

GDP= 9,872

7 0
2 years ago
Giant Company has three products, A, B, and C. The following information is available:
myrzilka [38]

Answer:

$24,000

Explanation:

                             Product A      Product B     Product C

sales                        70,000            97000

Variable  cost           37000            51000

Contribution margin 33000            46000

Avoidable cost          10,000           20000

Unavoidable cost       7000             12000         9400

Operating income      16000            14000

Total operating income if product C is dropped is (16000+14000 +3400-9400)

=$24000

Please note that Giant company with still incur the unavoidable cost even if the product is dropped. This is assumed to be a portion of the fixed overhead expenses allocated to the product in the course of normal operation.However , the loss made of 3400 will be avoided as well

7 0
1 year ago
In a given amount of time John can produce either 40 pounds of vegetables or 10 pounds of chicken. In the same amount of time Ge
aleksandrvk [35]

Answer:

Ten pounds of chicken to trade for at least <u>40</u> pounds of vegetables but not more than<u> 50</u> pounds of vegetables

Explanation:

                  Vegetables        Chicken        Trade Off Ratio

John             40                     10                4:1 (40/10) or 1:0.25 (10/40)

George          25                      5                 5:1 (25/5) or 1:0.20 (5/25)

John has comparative advantage in Chicken and George has comparative advantage in Veggies because :

  • John's chicken opportunity cost, in veggies < George (4<5). George's veggies opportunity cost, in chicken < John (0.20<0.25).
  • George is more (5X) productive in veggies than chicken, than John (4X). John is less unproductive in chicken than veggies (1/4th), compared to George (1/5th).  

So,  John will sell Chicken to George & George will sell veggies to John. Gains from trade are when each get trade ratio better than their their own trade off ratio.

  • It implies: John gets >' 4 pounds veggies per chicken pound' and George gets > '0.20 pound chicken per veggie pound'.
  • Unitary method:-  '1chicken : 4veggies' = '10chickens : 40veggies' and '0.20chicken : 1veggie' = '10chickens : 50 veggies' .

7 0
1 year ago
Use the following items to prepare a balance sheet and a cash flow statement.
Natali5045456 [20]

Answer:

Total Assets=$18,170     Networth=Assets-Liabilites=$15,855

Total Liabilties=$2,315         Cash Outflows =$3,925  

Cash Inflows=$0

Explanation:

Total Assets  

Checking Account   450.00  

Savings Account   1,890.00  

Automobile   7,800.00  

Loan payment   (80.00)

Household Possession   3,400.00  

Stereo Equipment   2,350.00  

Computer                 1,500.00  

Stock Investment         860.00  

                       18,170.00  

Total Liabilties  

Loan                  2,160.00  

Credit balance   235.00  

Loan payment   (80.00)

                    2,315.00  

Networth=$18,170-$2.315=$15,855

 Cash Outflows  

Rent   650.00  

Salaries   1,950.00  

Food   450.00  

telephone    65.00  

Insurance   230.00  

Electricity   90.00  

Lunch/Parking   180.00  

Donation              70.00  

Purchase             110.00  

Restaurant Spending   130.00  

                          3,925.00  

Cash Inflows=$0

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Mario's, a pizza and pasta​ producer, experiences increasing opportunity cost. draw a production possibilities frontier for​ mar
    8·1 answer
  • Bartran Company assembles ink cartridges. Each finished cartridge has three child items: a plastic case, a label and several oun
    15·1 answer
  • Assume that you are on the financial staff of Vanderheiden Inc., and you have collected the following data: The yield on the com
    6·1 answer
  • Pequeno Pesos Restaurants, Inc. is a chain of restaurants featuring authentic, affordable Mexican cuisine around the United Stat
    13·1 answer
  • Each Component (Services/Agencies) uses the guidance provided by the Planning phase of the Planning, Programming, Budgeting, and
    15·1 answer
  • "True or false: When evaluating a position strategy s implementation, it is more important to look at data and sales figures tha
    5·1 answer
  • The manager of the sales department (a profit center) at Harvey’s HVAC, decides to outsource any sales training that the divisio
    5·1 answer
  • On his road trip, Leon stops to refuel and get some snacks. He has the following purchases: 12 gallons of gas at $2.89 per gallo
    11·2 answers
  • Jacques lives in Denver and runs a business that sells guitars. In an average year, he receives $731,000 from selling guitars. O
    8·1 answer
  • The income statement for the Shamrock, Inc. for the month ended July 31 shows Service Revenue $17,510, Salaries and Wages Expens
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!