Answer:
Time needed to complete the 4th unit = 57.80 hours
Explanation:
<u><em>The learning curve theory</em></u><em> states that as the cumulative output doubles the cumulative average time taken till date is reduced to a certain percentage of the previous time. This percentage is called learning rate</em>
Total time = Average time × cumulative number of units
The cumulative average time is determined using the formula below:
Y= aX^b
a - time taken for the first unit produced
b = log LR/Log 2
X- cumulative units till date
Y - cumulative average time taken for X units
LR- Learning rate
LR = 68/80 = 0.85 = 85%
<em>Time needed to complete the 4th unit</em>
= Learning rate × time take for the 2 unit
= 85% × 68
= 57.80 hours
Time needed to complete the 4th unit = 57.80 hours
Answer:
Answer is $10,500.
Refer below.
Explanation:
Camille's Café is considering a project that will not produce any sales but will decrease cash expenses by $12,000. If the project is implemented, taxes will increase from $23,000 to $24,500 and depreciation will increase from $4,000 to $5,500. The amount of the operating cash flow using the top-down approach is:
$10,500
<span>Maintaining an active lifestyle requires small but manageable changes in daily life. First of all, awareness is key. How many steps do you normally take? What do your work life and home life look like in terms of movement? Once someone knows what a typical day looks like, they can see where they are weak. Small changes can then be made, such as parking the car further from the store or taking walking breaks when sitting at the office desk for hours each day. Finally, an active lifestyle can be social. Being with friends does not have to revolve around food and drink; rather, friends can be enjoyed while playing leisurely sports (i.e., racquetball, tennis) or walking while conversing.</span>
I’m pretty sure the answer is the 3rd one