answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zavuch27 [327]
1 year ago
5

Cherries on Top, a national ice cream shop, is struggling financially to keep up with the bigger chains. The top executives have

decided to close all the stores in the Northeast and Texas, as that will give them an additional one million dollars to put into marketing. This executive is practicing the
A. individual approach.
B. utilitarian approach.
C. moral-rights approach.
D. justice approach.
E. value system approach
Business
1 answer:
Serggg [28]1 year ago
7 0

Answer:

The correct answer is B

Explanation:

Utilitarian approach or method is the approach which assesses or analyze the actions in terms of the outcomes or results, that is the net costs and the benefits to all the stakeholders on individual level.

This approach aspire or attempt to accomplish the greatest good for the  numbers when creating the least amount for preventing the suffering of the greatest amount.

So, the shop uses or practice the approach of utilitarian as it will provide them the extra one million dollar to put it in the marketing.

You might be interested in
The following selected information was extracted from the 20x1 accounting records of Lone Oak Products:
joja [24]

Answer:

1. $513,000

2. $913,200

3. $926,400

4. $154,420

5.11340 Units

Explanation:

1. Calculation for Lone Oak’s manufacturing overhead for the year.

Manufacturing overhead

Indirect labor 109,000

Building depreciation (80000*75%) 60,000

Other factory cost 344,000

Manufacturing overhead $513,000

2. Calculation for Lone Oak’s cost of goods manufactured.

First step is to calculate the Direct material used

Direct material used = 15,800+175000-18200

Direct material used= 172,600

Second step is to calculate the Total manufacturing cost

Total manufacturing cost = 172,600+254,000+513,000

Total manufacturing cost= 939,600

Now let calculate the Cost of goods manufactured

Cost of goods manufactured = 35,700+939,600-62100

Cost of goods manufactured = $913,200

3. Compution for the company’s cost of goods sold.

Cost of goods sold = 111100+913,200-97900

Cost of goods sold = $926,400

4. Calculation to Determine net income for 20x1, assuming a 30% income tax rate.

Net income :

Sales 1495000

Cost of goods sold -926,400

Gross profit 568,609

Selling and administrative expense (133000+20000+195000) 348000

Profit 220,600

Tax 30% 66,180

Net income $154,420

(220,600-66,180)

(25%*80,000=20,000)

5. Calculation to Determine the number of completed units manufactured during theyear.

No of unit completed = 1190+(1,495,000/$130 per unit)-1350

No of unit completed =1190+11500-1350

No of unit completed = 11340 Units

7 0
1 year ago
Throughout the text, Thoreau uses repetition, particularly parallel structure. Identify three or four examples and analyze their
Scorpion4ik [409]

Answer:

Throughout the text, Thoreau uses repetition, particularly parallel structure. Example:

"Simplify, simplify"

Explanation:

Thoreau tends to use embedded repetition to emphazise a point, as urging the readers to stop burying themselves in never-ending impossible tasks and simplify their lives with: "Simplicity, simplicity, simplicity!", or in paragraph 2: maybe creating a mantra-like urging, using also derivatives of words: "live, "life": Simplify, simplify".

4 0
2 years ago
Jason purchased ABC stock at $40 per share and DEF stock at $35 per share on the same day in 2015. Exactly 6 months later, the A
Pachacha [2.7K]

Answer:

C) ABC 5% and DEF 5.7%

Explanation:

Data provided in the question:

Purchasing Cost of Stock ABC purchased = $40 per share

Purchasing Cost of Stock DEF purchased = $35 per share

Time = 6 months

Selling price of share of ABC = $42 per share

Selling price of DEF share = $36

Dividend paid to the DEF = $0.5 each quarter i.e $0.5 twice in 6 months

Thus,

Total dividend paid to DEF = $0.5 × 2

= $1

Now,

For ABC

Total return = Selling price - Purchasing Cost

= $42 - $40

= $2 per share

thus,

Holding period return = [ Total return ÷ Purchasing cost ] × 100%

= [ $2 ÷ $40 ] × 100%

= 5%

For DEF

Total return = Selling price + Dividend received - Purchasing Cost

= $36 + $1 - $35

= $2 per share

thus,

Holding period return = [ Total return ÷ Purchasing cost ] × 100%

= [ $2 ÷ $35 ] × 100%

= 5.7%

Hence,

option C) ABC 5% and DEF 5.7%.

7 0
1 year ago
Pacifica Industrial Products Corporation makes two products, Product H and Product L. Product H is expected to sell 40,000 units
Lisa [10]

Answer:

Product L= $34

Product H= $34

Explanation:

Giving the following information:

Product H is expected to sell 40,000 units next year and Product L is expected to sell 8,000 units.

A unit of either product requires 0.4 direct labor-hours.

Estimated overhead= $1,632,000. R

First, we need to calculate the estimated overhead rate:

Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Estimated manufacturing overhead rate= 1,632,000/(48,000*0.4)

Estimated manufacturing overhead rate= $85 per direct labor hour

Now, we can allocate overhead:

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Product L= 85*0.4= $34

Product H= 85*0.4= $34

3 0
1 year ago
Perez Concrete Company pours concrete slabs for single-family dwellings. Lancing Construction Company, which operates outside Pe
STatiana [176]

Answer:

Since relevant revenue (115,92) is greater than relevant cost (60,260) the order should be accepted. By accepting the order the company will earn extra $60,375.92

Explanation:

Calculation of contribution to profit from special order:

Sales revenue =$2,520*46 slabs = 115,92

Cost of raw materials =$810*46 slabs = (37,260)

Cost of direct labor =$500*46 slabs =(23,000)

Total relevant cost = (37,260) + (23,000)

                                = (60,260)

contribution to profit = 115,92 - (60,260) = 60,375.92

Since relevant revenue (115,92) is greater than relevant cost (60,260) the order should be accepted. By accepting the order the company will earn extra $60,375.92

3 0
1 year ago
Other questions:
  • Joe takes a dollar from the cash register every day and does not tell anyone about it. Sara’s cash register is $2 short because
    13·2 answers
  • Healthy Foods Inc. sells 60-pound bags of grapes to the military for $15 a bag. The fixed costs of this operation are $90,000, w
    12·1 answer
  • After deciding to buy a new car, you can either lease the car or purchase it on a two-year loan. The car you wish to buy costs $
    5·1 answer
  • The last dividend on Spirex Corporation's common stock was $4.00, and the expected growth rate is 10 percent. If you require a r
    11·1 answer
  • Gilbert's expects its September sales to be 20% higher than its August sales of $150,000. Manufacturing costs were $100,000 in A
    6·1 answer
  • Block Island TV currently sells large televisions for $360. It has costs of $280. A competitor is bringing a new large televisio
    6·1 answer
  • Suzy Bartles enters into an oral contract to purchase a tract of land from Bill Hermes. The land is considered worthless, but Ba
    9·1 answer
  • 1) Why is the healthcare industry perceived as being less proactive than other industries in the area of computerized informatio
    11·1 answer
  • Paper Express Company has a balance sheet which lists $85 million in assets, $40 million in liabilities, and $45 million in comm
    9·1 answer
  • Damon Industries manufactures 20,000 components per year. The manufacturing cost of the components was determined as follows:
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!