Answer:
=5, 011.46
Explanation:
cost of materials : $ 2,415
cost of labor: $ 1,832
Total cost; ( $ 2,415+$ 1,832)= $ 4,247
Add 18 percent mark-up = 4247*1.18
=5, 011.46
Answer:
Justin's company should prepare to demonstrate that it is ISO 14001 compliant.
This means that it is following the environmental management standards for environmental footprint and waste reduction, while promoting environmental sustainability in its operations.
Explanation:
ISO 14001 is one of the environmental management standards, prescribed by the International Organization for Standardization (ISO), "to help reduce environmental impacts, reduce waste, and make the environment more sustainable," according to the ISO website. ISO 14001 specifies requirements for an effective environmental management system (EMS) by providing a follow-able framework.
Answer:
B. real-options perspective.
Explanation:
Based on the scenario being described within the question it can be said that this approach to strategic alliance is referred to as a real-options perspective. This perspective refers to the ability of an individual or company to have the freedom to choose between logical financial options in capital investments in order to try and make the best choices and decisions. Which is what Elegance Inc. did when they saw that the company they were supporting was most likely to fail due to their unforeseen problem.
Answer: Dina's labor the car wash dina receives the $300 per week and charles earns working for spotless car wash
Explanation: The flow from a firm to a household can be in the form of goods and services purchased by the household or in the form of flow of factor income to the household. Out of the given options, Dina's labor in the car wash and Charles earning from spotless car wash represent a flow of income from the firm to the households. While, Charles spending on airline tickets represent a flow from the household to the firm in the form of expenditure for buying a service. So, a and b are correct.
Answer:
$ 10512000
Explanation:
The market value of Madison investment which is the aggregate value of the company's investment =$ 12 million
The book value = assets - liabilities = (1700000 - 419000) ×0.4 = $ 51240
The year-end balance = $ 51240 + $ 10 million = $ 10512000 approx