Answer: Old machine should be replaced.
Explanation:
The variable manufacturing cost will reduce by:
= 624,000 - 524,000
= $100,000
Over a period of 5 years this will be:
= 100,000 * 5
= $500,000
Selling the old machine would bring in $32,000:
= 500,000 + 32,000
= $532,000
The cost of the new machine would reduce this gross benefit by:
= 532,000 - 455,100
= $76,900
<em>Net income will increase by a total of $76,900 over the 5 year period if the new machine is bought so it should be bought. </em>
Answer:
False
Explanation:
The company either provides a service to its clients and sell its goods to the customers so that it can accomplish their targets and can achieve a maximum share in the market
In the given situation, it is mentioned that the company either performed a service, sells inventory i.e purchase from others but this is a wrong statement as it provides a service and sells its goods but not perform a service
Hence, the given statement is false
Answer: (B) The school of ethical universalism
Explanation:
The ethical universalism is on of the type of ethical based concept in which their is one of the common moral agreement about the right and the wrong action on the basis of the given behavior across the various types of countries.
The importance of the ethical universalism is to provide the justice of equal right among all the people in the society and each person are treated in equal manner.
According to the given question, the school of ethical universalism is one of the common ethical standards which is used to judge the different types of cultural circumstances and the variety of markets. Therefore, The given cultural circumstances is basically defining the beliefs of the ethical universalism.
Therefore, Option (B) is correct answer.
Answer:
The after-tax cash flow generated by Eraser Corp in 2017 should be $89.5 million
Explanation:
Net income before tax = Revenue - Cost of Goods Sold - Sales General and Admin Expenses = $200 million - $100 million - $50 million = $50 million
Eraser Corp faced a tax rate of 21%,
Tax paid = 21% x $50 million = $10.5 million
No money was spent on Capital Expenditures or on additional Net Working Capital.
The after-tax cash flow generated by Eraser Corp in 2017 = Net income before tax + Depreciation expense - Tax = $50 million + $50 million - $10.5 million = $89.5 million
Note: Depreciation expense is Non-Cash Expenses, so it does not include in Cash Flow.
Your total medical expenses, including premiums, must surpass 7.5 percent of your adjusted gross income to be deductible.
In this case, take his AGI and multiply by 7.5%. subtract that amount from the total medical expenses and you will have the amount that is deductible from his taxes.