answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svet-max [94.6K]
2 years ago
7

(Prepared from a situation suggested by Professor John W. Hardy.) Lone Star Meat Packers is a major processor of beef and other

meat products. The company has a large amount of T-bone steak on hand, and it is trying to decide whether to sell the T-bone steaks as they are initially cut or to process them further into filet mignon and the New York cut.
If the T-bone steaks are sold as initially cut, the company figures that a 1-pound T-bone steak would yield the following profit:

Selling price ($7.95 per pound) $ 7.95
Less joint costs incurred up to the split-off point where
T-bone steak can be identified as a separate product 3.80
Profit per pound $ 4.15
If the company were to further process the T-bone steaks, then cutting one side of a T-bone steak provides the filet mignon and cutting the other side provides the New York cut. One 16-ounce T-bone steak cut in this way will yield one 6-ounce filet mignon and one 8-ounce New York cut; the remaining ounces are waste. It costs $0.55 to further process one T-bone steak into the filet mignon and New York cuts. The filet mignon can be sold for $12.00 per pound, and the New York cut can be sold for $8.80 per pound.

Required:

1. What is the financial advantage (disadvantage) of further processing one T-bone steak into filet mignon and New York cut steaks?

2. Would you recommend that the T-bone steaks be sold as initially cut or processed further?
Business
1 answer:
Wewaii [24]2 years ago
7 0

Answer:

Instructions are listed below.

Explanation:

Giving the following information:

1 Pound T-bone:

Selling price ($7.95 per pound) $ 7.95

Joint costs= $3.80

Profit per pound $ 4.15

Further process:

It costs $0.55 to further process one T-bone steak.

6-ounce filet mignon and one 8-ounce New York cut.

The filet mignon can be sold for $12.00 per pound, and the New York cut can be sold for $8.80 per pound.

A) Filet mignon: $12.00 pound

1 ounce= 16 ounce

0.375= 6 ounce

Price= 0.375*12= $4.5

New York cut= $8.80 a pound

Price= 0.5*8.80= $4.4

Sales= 4.5+4.4= $8.9

Costs= 3.80 + 0.55= 4.35

Profit= $4.55

B) It is more profitable to further process the T-bone stake by $0.40.

You might be interested in
Alejandro wants to create a table comparing the performance of his company's eight salespeople. For each salesperson, he will gi
denis23 [38]

Answer: 9 rows and 4 columns

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
When a local walmart is open 7 days a​ week, 24 hours a​ day, which form of utility is it providing to​ customers?
Vladimir [108]
Answer: TIME UTILITY

When a local Walmart is open 7 days a week, 24 hours a day, it is providing the customers with time utility. Economic utility includes Form utility, Time utility, Place utility and Possession utility. Time utility refers to the availability of products when the customer needs them. In this utility, the company chooses the hours and days when products and services are available to the customers according to the needs of the customers.
6 0
2 years ago
Employees at Diving Swallow Custom Tattoo in Oakland, California, practice an age-old art. They may use electric equipment today
fiasKO [112]

Answer:

1. Dynamic

2. Number of factors that are changing

3. Complex

4. Pace of change

5. Abundant

6. Low

7. Easy

3 0
2 years ago
The University Store, Inc. is the major bookseller for four nearby colleges. An income statement for the first quarter of the ye
Effectus [21]

Answer: $30,000

Explanation:

Sales are $800,000 and the average price is $40. Number of units sold is;

= 800,000/40

= 20,000 units

Sales                $ 800,000  

<em>Less</em>: Cost of Goods Sold                 ($560,000)  

Gross Margin                  <u>$240,000</u>  

Less : Variable Costing  

Selling Expenses (20,000 units X $3.00)                  ($60,000)

Administrative Expenses (5% of $ 800,000)               ($40,000)  

Contribution Margin               <u> $140,000</u>  

Less: Fixed Cost  

Selling Expenses ($100,000 - $60,000)                    ($40,000)  

Administrative Expenses ($110,000 -$40,000)                     ($70,000)  

Net Operating Income                  <u> $30,000</u>  

3 0
2 years ago
Salaries due for the month of march will appear options on the receipt side of the cash book on the payment side of the cash boo
Serjik [45]
The correct answer that would best complete the given statement above would be the last option. Salaries due for the month of march will appear <span>nowhere in the cash book. Hope this is the answer that you are looking for. Thanks for posting!</span>
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Bridgette went to the gap ready to buy a new shirt, but was not sure which color or style she wanted. the sales representative,
    10·1 answer
  • In cell b17, enter a formula to calculate the amount budgeted for hotel accommodations. this amount is based on the # of nights,
    8·1 answer
  • In an effort to differentiate its offerings from its competitors, Pegasus Computers decided to add an extra USB port in all its
    6·1 answer
  • Determinant Company is a​ price-taker and uses a​ target-pricing approach. Refer to the following​ information: Production volum
    12·1 answer
  • The following Office Supplies account information is available for Nabors Company. Beginning balance ​$2,000 Office Supplies exp
    7·1 answer
  • If your credit card limit is $800 and your outstanding balance is $725, what is the largest amount you can charge on that card i
    7·1 answer
  • An annuity with an infinite life is called​ a(n) ________. A. perpetuity B. deep discount C. primia D. option
    9·1 answer
  • If the marginal product of capital net depreciation equals 8 percent, the rate of growth of population equals 2 percent, and the
    14·1 answer
  • Mark has $100,000 to invest. His financial consultant advises him to diversify his investment in three types of bonds: short-ter
    13·1 answer
  • Kamran Siddiqui owns a successful fitness center in an affluent suburb of Karachi, Pakistan. He just received funding and plans
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!