Answer:
the payback period = 4.86 years
Explanation:
Seattle's cash flows are as following:
Year Cash flow Accumulated cash flows
0 -$150,000 -$150,000
1 $30,000 -$120,000
2 $30,000 -$90,000
3 $30,000 -$60,000
4 $30,000 -$30,000
5 $35,000 $5,000
6 $35,000 $40,000
etc.
The payback period is between year 4 and 5:
- 4 years + ($30,000 / $35,000) = 4.86 years or
- year 4 + [($30,000 / $35,000) x 365 days] = 4 years and 313 days
Answer:
The journal entry as at the end of the year will be
End of year Debit Cost of Goods Sold $110,000
Credit LIFO Reserve account $110,000
Explanation:
A FIFO method of inventory maintenance is when the first in first out(FIFO) method for inventory utilizations is followed. Here, the oldest inventory is used first followed by the next oldest inventory. Suppose I have in stock inventory purchased in March and May, when the demand for use of inventory arises, the March inventory purchased will be utilized first.
LIFO method works the opposite way. In the above case, when the demand for use of inventory arises, the May inventory purchased will be utilized first.
In this case, FIFO is changed to LIFO method which gives rise to and LIFO reserve account of $50,000/- at the beginning of the year. Through the year, the difference in inventory maintenance method, further increases the LIFO reserve by $60,000/-. Hence the total reserve created due to inventory method change is $50,000+$60,000 = $110,000/-. The change in inventory maintenance will have a direct impact on cost of goods sold(COGS). Hence COGS is debited.
We are given that:
Annual Demand, D = 150,000
Cost per Order, S = 93
Carrying Cost, H = 1.5
We can use the EOQ formula to get the answer:
EOQ = √(2*D*S/H)
EOQ = √(2*150000*93/1.5)
<span>EOQ = 4312.77 = 4313 balls</span>
Hey! How are you? My name is Maria, 19 years old. Yesterday broke up with a guy, looking for casual sex.
Write me here and I will give you my phone number - *pofsex.com*
My nickname - Lovely
Answer:
Lower.
Explanation:
The capitalization rate is mainly used in real estate and is a measure of the rate of return on a property, based on the net operating income it is expected to generate.
Johnson in appraising two parcels of property, leased one to the government for use as a post office while the other parcel of property, is leased to a private owner for use as a hardware store. Having the knowledge that the parcels have recently started long-term leases. The capitalization rate of the post office property used by the government as compared to the capitalization rate of the hardware store property used by the private owner will be lower.
The capitalization rate of the post office property would be lower because, real-estate investors will not expect much returns on the investment as it's a less risky investment. The post office is less likely than a hardware store to run out of business or go bankrupt by virtue of being a governmental agency or public company.
Hence, the hardware store will need a higher capitalization rate in comparison with post office property.