Answer:
$60,000
Explanation:
Hansen's annual salary allowance= 30,000
Hernandez's annual salary allowance= 10,000
annual interest allowance of Hensen= 0.1 × 50,000= 5000
annual interest allowance of Hernandez= 0.1 × 50,000= 5000
Remaining balance=100000- 5000-5000-30000-10000= 50000
Share of each partner from remaining balance= 25000
Hensen's income= 25,000+ 5000+ 30000= 60,000
Answer:
According to the risk of default from lowest to highest:
1. U.S. Treasury bonds.
2. Corporate bonds.
3. Junk bonds
Explanation:
Bonds are ways through which a governments and corporations are able to raise money in-order to finance the big projects.
It is issued to the public through a mapped out auction based in months or years validity. <em>And, by buying a bond, you're giving the issuer a loan, and they agree to pay you back the face value of the loan on a specific date, and to pay you periodic interest payments.</em>
Answer:
False
Explanation:
The weighted average contribution margin is calculated by multiplying individual contribution margin with respective size pizzas (i.e number of units sold) then total contribution margin (i.e of both medium and large size) is divided upon total number of units sold, see as follows:
According to Buttercrust Pizza company's sales data medium pizzas sold are twice the number of large pizzas. Now here we have to take an assumption since we aren't given actual sales units. Keeping in mind the sales data we can assume that 100 units of medium pizzas and 50 units of large pizzas are sold during the period.
Contribution margin of medium pizza: (CM× units of medium size pizzas)
Contribution margin of large pizza: (CM× units of large size pizzas)
Contribution margin of medium pizza: $10× 100 = $1000
Contribution margin of large pizza: $22× 50 = $1100
Total contribution (of both pizza sizes) = $2100
Total sales units (of both pizza sizes) = 150
The weighted average contribution margin is calculated as follows:
WACM= $2100÷ 150
WACM= $14
(Disclaimer: the solution of this question has been concluded using self-induced assumptions.)
The correct answer that would best complete the given statement above would be the last option. Salaries due for the month of march will appear <span>nowhere in the cash book. Hope this is the answer that you are looking for. Thanks for posting!</span>
Answer:
Journal entry recorded by Harrington for this allowance:
Revenue $ 450 (debit)
Account Receivable / Cash $450 (credit)
Explanation:
Recording the Sale
When customer purchased bench from Harrington Stores for $1,250 the journal entry is shown as:
Account Receivable/Cash $1250(debit)
Revenue $ 1250 (credit)
This Journal recognises an Income - Revenue and an Asset - Account Receivable when to depict the flow of economic benefits into the entity
Cost of Sale $450 (debit)
Inventory $450(debit)
The above journal records the cost of sale and de-recognises the assets of inventory Bench after the sale is made.
Recording the Allowance
When the allowance is granted economic benefits are flowing out of the entity as a result of <em>decrease</em> in Assets of Cash or Assets of Account Receivable.
We also <em>derecognise </em>the revenue attached to the allowance
Revenue $ 450 (debit)
Account Receivable/Cash $450 (credit)