Answer:
The answer is 8.90%
Explanation:
Solution
Given that:
The bond face value =$1000
Annual coupon rate =10%
Maturity rate =12 years
Price sold at =1080
Now we find the component cost of debt for use
Thus
The debt (cost) = Yield to maturity
So
YTM = Annual interest payment + [(Face value - Present price / Years to maturity] / [0.6(Price of bond) + 0.4 (principal payment)]
= $100 + [($1000 - $1080) / 12] / [0.6 * $1080 + 0.4 * $1000]
= $100 - 6.67 / $1048
= $93.33 / $1048
= 0.0890 or 8.90%
Therefore the debt for use is 8.90%
Answer:
The following entries would be made.
Stefan Ceramics
Sr. No Particulars Debit credit
1 Merchandise Inventory 291600
Accounts Payable/ Cash 291600
For purchase of 720 kgs of tungsten carbide at $280 per kg (720*280=291600)
Accounts Payable or cash depending on whether material was purchased for cash or through accounts payable( creditors).
2 Work In Process 291600 Dr
Merchandise Inventory 291600 Cr
For use of 720 kgs of tungsten carbide . As there is no ending inventory the whole of the material is charged to production.
Available Options are:
A. Investors' allowable investment depends on the accredited or non-accredited status.
B. Investors may invest a combined $50 million within a 12-month period.
C. Investors may invest no more than $1 million combined for the first year of the business.
Answer:
Option C. Investors may invest no more than $1 million combined for the first year of the business.
Explanation:
The non-accredited investors do not invest more than $1 million for first year. Furthermore, for Investor it also imposes investment in current business conditions which says that Investor can invest in its business with greater of:
1. $2000
2. Or the lesser of (If the net worth of Wendy is less than $100,000)
- 5% of its total income for the year
- Net worth
There is also an option which is available if the net worth of Investor exceeds above $100,000 then he can invest up to lesser of 10% of his income or net worth, otherwise he will have to follow the above conditions.
Here, it also has an upper limit, which means that the investor can not invest more than $100,000 in the subsequent year, whatever the level of net worth or income he had for the year.
This means the non-accredited investor can not invest more than $1 million.
Answer:
The total deductible amount of these expenditures is $450.
Explanation:
Half of any cost of meals and entertainment to which business discussion is associated and appropriate records kept is allowed to be deducted.
Since it is only tickets to the opera with a client following a business meeting that meet this condition, 50% of the total amount of $900 which is $450 is deductible.