Answer: The correct answer is "b. Debit $8, 780".
Explanation: The entry that should appear on november 15 for the remittance of the month's social security taxes is "Debit $8, 780"
Because the balance of $ 4390 in its Social Security tax payable account + the additional $ 4390 on its October 31 pay date = $ 8780.
Answer:
The price of the stock six years from now will be $56.94
Explanation:
To calculate the price of a stock that pays a dividend which grows at a constant rate forever, we use the constant growth model of DDM. The current price of stock using the constant growth model is calculated as follows,
P0 = D1 / r - g
As, we don't know the D1, that is dividend expected for the next year, we will calculate it first,
45 = D1 / (0.12 - 0.04)
45 * (0.12-0.04) = D1
45 * (0.08) = D1
3.6 = D1
We use the D1 to calculate the price today. Thus, we will use D7 to calculate the price six years from now.
D7 = D1 * (1+g)^6
P6 = 3.6 * (1+0.04)^6 / (0.12 - 0.04)
P6 = $56.939 rounded off to $56.94
Answer:
Vo = <u>C1 </u> + <u>C2 + V2</u>
1 + k (1 + K)2
Vo = <u>$129,600 </u> + <u>$129,600 + $3,200,000</u>
1 + 0.14 (1 + 0.14)2
Vo = $113,684.21 + $2,562,019.08
Vo = $2,675,703.29
The correct answer is C
Explanation:
The current value of the business equals cashflow in year 1 divided by 1 + K plus the aggregate of cashflow and sales value in year 2 divided by 1 + k raised to power 2.
This example shows how Gerald
B. compared the price of alternatives and saved money
this is one way of saving money, canvass for other alternatives, compare and contrast, and choose between them whether which is better and cheaper. This allowed Gerald to make a good decision.