answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kirza4 [7]
1 year ago
12

_______ These arrays inherently divide and replicate data among multiple physical drives, and increase performance and redundanc

y by including spare disks. This technology is often implemented using redundant arrays of independent disks (RAID) schemes, which are typically realized through hardware disk array controllers.
Business
1 answer:
denis23 [38]1 year ago
5 0

Answer: The correct answer is "Hard Disk Arrays".

Explanation: Hard disk arrays are arrays capable of dividing and replicating data between multiple physical (tangible) drives and include spare disks which enable increased performance and redundancy.

This type of technology is generally implemented with the use of redundant arrays of independent disk schemes that are almost always done through hardware disk array controllers.

You might be interested in
Trevor always begins the day with a strawberry milkshake (milk (x1 ) and strawberries(x2) mixed in proportion 1:5). His income i
jenyasd209 [6]

Answer:

Check the explanation

Explanation:

Going by the question that the proportion of milk and strawberry for milk shake is 1:5.

If amount of milk is to be X1 that means the quantity of strawberry (X2) will be 5×X1, i.e., X2=5X1... Equation 1

And in addition, the milk and strawberry are complementary consumables as strawberry is of no use without milk and vice versa.

Budget equation will be as follows:

P1×X1+P2×5X1=M.... Equation 2

Given M=200, P1=15 & P2=1

Putting values in Equation 2

15×X1+1×5X1=200

X1=10 & X2=50(from equation 1)

Answer a)

With change in P1 from 15 to 5

Again putting values in Equation 2

5×X1+1×5X1=200

X1=20 & X2=100.

The total change in the demand of milk will increase from 10 units to 20 units.

Answer b)

Strawberry and milk are complementary goods here for that reason there would be no effect on substitution.

Answer c)

Since there will be no effect on substitution, total effect will be equal to income effect.

7 0
2 years ago
Amazon's latest attempt to shore up and enhance its competitive barriers by introducing a home service marketplace that may help
fenix001 [56]

Answer:

<u>Customer excellence</u>

Explanation:

Amazon's latest attempt to store up and enhance its competitive barriers by introducing a home service marketplace that may help it achieve a lasting , powerful advantage is an example of<em> Customer Excellence.</em>

Customer excellence help a company in attracting the customer towards it. Customer excellence can be achieve by making your customers happy, by providing them good quality of goods, by listening their grievances , by providing them after sale service which is an important thing , by never saying no to them , always provide help to them .

Employees of the company should always be attentive towards the need of the customer .They should have complete knowledge of the product so that customer have no doubt regarding the product at the time of purchasing. He should have the ability to read the mind of the customer and understand his need .

4 0
2 years ago
On December 31, 2018, Spearmint, Inc., issued $450,000 of 9 percent, 3-year bonds for cash of $461,795. After recording the rela
Vadim26 [7]

Answer:

December 31, 2018, bonds are issued

Dr Cash 461,795

    Cr Bonds payable 450,000

    Cr Premium on bonds payable 11,795

amortization expense per coupon = $11,795 / 6 coupon payments = $1,965.83

June 30, 2019, first coupon payment

Dr interest expense 18,284.17

Dr Premium on bonds payable 1,965.83

    Cr Cash 20,250

The amortization of the premium on bonds payable decreases the interest expense.

7 0
1 year ago
Depreciation Methods On January 2, 2018, Skyler, Inc. purchased a laser cutting machine to be used in the fabrication of a part
crimeas [40]

Answer:

Instructions are listed below.

Explanation:

Giving the following information:

The machine cost $120,000, and its estimated useful life was four years or 920,000 cuttings, after which it could sell for $5,000.

Each method has a different formula. In the straight-line depreciation, each year's depreciation expense is the same. On the other hand, double-declining balance depreciation expense declines with the years. While the units of production method, depreciation expense varies according to use.

A) Straight-line:

Annual depreciation= (original cost - salvage value)/estimated life (years)

Annual depreciation= (120,000 - 5,000)/4= $28,750 per year

B) Double declining balance:

Annual depreciation= 2*[(book value)/estimated life (years)]

Year 1= 2*(115,000/4)= 57,500

Year 2= 2*[(115,000 - 57,500)/4]= 28,750

Year 3= 2*[(57,500 - 28,750)/4]= 14,375

Year 4= 2*[(28,750 - 14,375)/4]= 7,187.5

C) Units of production:

Annual depreciation= [(original cost - salvage value)/useful life of production in units]*units produced

Year 1= [(115,000)/920,000]*200,000= $25,000

Year 2= (0.125)*350,000= 43,750

Year 3= 0.125*260,000= $32,500

Year 4= 0.125*110,000= $13,750

6 0
1 year ago
Jersey Corporation has a process costing system in which it uses the weighted-average method. The equivalent units for conversio
solmaris [256]

Answer:

Units started=35,000 units

Explanation:

First we will have to calculate the number of units transferred out:

Equivalent units for month=47,500

Ending work in process inventory=10,000*0.75=7,500 units

Formula:

Equivalent units =Units transferred out+ Ending work in process inventory

Units transferred out=Equivalent units - Ending work in process inventory

Units transferred out=47,500=7,500

Units transferred out=40,000 units

Formula for calculating units in the start:

Units transferred out=Units in beginning inventory+Units Started-Units in Ending Inventory

40,000=15,000+Units started-10,000

Units Started=40,000-15,000+10,000

Units started=35,000 units

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Liam borrowed a total of $35,000 to pay for college. he pays his parents 3% interest on the $8,000 he borrowed from them and pay
    14·1 answer
  • Yelk Garage uses time and materials pricing. It is setting prices for next year using the following information: Labor rate, inc
    11·1 answer
  • You are selling a new line of T-shirts on the boardwalk. The selling price will be $25 per shirt. The labor cost is $5 per shirt
    5·1 answer
  • Assume you own and operate a small printing and specialty advertising business that employs 25 persons. With increased health ca
    8·1 answer
  • A company like Golf USA that sells golf-related inventory typically will have inventory items such as golf clothing and golf equ
    15·1 answer
  • Grand Gimmicks Company produces a single product with a current selling price of $170. Variable costs are $130 per unit, and fix
    8·2 answers
  • Expenditures of a governmental unit for insurance extending over more than one accounting period: Group of answer choices Must b
    13·1 answer
  • AP Macro Topic 1.3 Comparative Advantage and Trade Part 1 - Mastering Skills- Answer the following questions to verify that you
    13·1 answer
  • Central Valley Construction (CVC) purchased $80,000 of sheet metal fabricating equipment from Buffalo Supply on January 1, 20X1.
    9·1 answer
  • Micro, Inc., started the year with net fixed assets of $75,675. At the end of the year, there was $97,225 in the same account, a
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!