Answer: Tom and Cindy paid 1.5 discount points.
House Value = $300,000.
Loan-to-Value Ratio (LTV) = 80%
Since LTV is 80%, the total loan (mortgage) value is :

In the real estate context, a point refers to one percent (1%) of the mortgage amount. There is no rule that these points should be in whole numbers.
We can find the number of points paid as follows:

![No. of points paid = (\frac{3600}{240000} )* 100 [/tex][tex] No. of points paid = 1.5 points.](https://tex.z-dn.net/?f=%20No.%20of%20points%20paid%20%3D%20%28%5Cfrac%7B3600%7D%7B240000%7D%20%29%2A%20100%20%5B%2F%3Cstrong%3Etex%5D%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fp%3E%3Cp%3E%3Cstrong%3E%5Btex%5D%20No.%20of%20points%20paid%20%3D%201.5%20points.%20)
There are two types of points:
- Discount Points: are actually pre-paid interest on the mortgage loan, and help in lowering the interest rate on the mortgage.
- Origination points : help in covering the costs incurred by the lender in processing the loan.
Answer:
The correct answer is letter "A": the social business environment.
Explanation:
The social business environment includes the society inhabitants' believes, customs, and lifestyles. It determines how businesses are handled in different regions worldwide. When it comes to low costs of labor, it might be beneficial for some companies that can open subsidiaries there to lower production costs but it also represents a struggle for some other firms because their products seem unreachable because of the low wages people earn.
Answer:
Option E: Commercialization
Explanation:
The marketplace is simply dynamic and undergoes different changes and the demand rate for products is also do change. Companies evaluate their already made or existing product line, update it and tries to fit into the standard of their consumers.
In the new product development strategies, companies makes a unique new product development strategy to limit the overuse of time and resources through the method of, organize planning and research, understanding what customer really want thereby definitely resourcing of the said project.
In commercialization, it entails the new product launching procedures (processes). It usually needs heavy promotion and product distribution throughout the network.
Answer: See explanation
Explanation:
a. Direct material = 4 × 33300 = Make $133200 ; Net income increase
Direct labor = 5 × 33300 = Make $166500 ; Net income increase
Variable costing= 0.61 × $166500 = Make $101565 ; Net income increase
Fixed manufacturing = Make 43100 ; Buy 43100 ;
Purchase price = 13.16 × 33300 = Buy $438228 ; Net income decrease
Total annual cost:
Make: $444365
Buy: $481328
Net income decrease = $36963
b. No, Pottery Ranch should not buy the finials. There's an incremental cost of $36963.
c. Incremental revenue = $50,367
Incremental cost = $36963
Incremental revenue = $50367 - $36963 = $13404
In this case, it should be bought.
Answer: option D
Explanation: A Limited liability partnership is an ownership style which exhibits characteristics of both partnership and corporations. This was implemented for the benefit of business entities and for the ease of owners.
a. In a limited liability a limited partner will never be personally liable for the debts.
b. A general partner can be a limited partner as long as there are two legal partners.
c. A general partner cannot be a secured creditor as he will always have unlimited liability.
d. A Limited liability partnership is the form of partnership in which some or all of the partners have limited liability.