Answer:
Total FV= $3,433,859.29
Explanation:
<u>First, we will calculate the future value of each equal annual deposit. Then, the ending value in 33 years of investment as a whole.</u>
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= annual deposit
FV1= {3,500*[(1.137^6) - 1]} / 0.137= $29,648.89
FV2= {8,800*[(1.137^11) - 1]} /0.137= $199,476.80
FV3= {14,400*[(1.137^16) - 1]} /0.137= $714,882.03
<u>Now, the total future value:</u>
FV= PV*(1+i)^n
FV1= 29,648.89*(1.137^27)= 949,600.61
FV2= 199,476.80*(1.137^17)= 1,769,376.65
FV3= 714,882.03
Total FV= $3,433,859.29
Answer:
Administrative.
Explanation:
The ways in which organizations use the system to provide information for day-to-day decisions about salary, benefits, and recognition programs falls under the <u>Administrative</u> purpose of a performance management system.
Performance management system: It is a system used to evaluate the performance of the employee and rewarding them on the basis of their performance. It also helps in defining the required role of an employee in a given time, which creates transparency in the evaluation process. It serves as a basis for improving employees' knowledge and skills, which motivate employee for better performance.
There are three purposes of performance management:
- Strategic purpose.
- Administrative purpose.
- Developmental purpose.
Strategic purpose: It is defined as how effective performance help the organization to grow.
Administrative purpose: It is defined as how organizations use the system to provide information for day-to-day decisions about salary, benefits, and recognition programs.
Developmental purpose: It is defined as how system helps organization in developing employee´s skill and knowledge.
Answer:
- Common Stock: 3,500,000
- Additional paid-in capital-Common Stock: 2,100,000
- Retained earnings: 995,000
Total stockholders' equity: 6,595,000
Explanation:
- <u>Common Stock:</u> Values at the common stocks par value. (3,500,000 = 700,000 * 5)
- <u>Additional paid-in capital-Common Stock: </u>Difference between the paid price by stockholders and par value. The negations made after the issue of the stocks are not taken into account because they don´t include the company. (2,100,000 = 700,000 * 3)
- <u>Retained earnings:</u> As the dividend are declared after the end of the accountable year they are not taken into account. So the retained earnings final balance include the beginning balance plus the net income of the accountable period. (995,000)
- <u>Total stockholders' equity: </u>Addition of the previous items.
Answer:
Intrinsic value of Stock C is 300
Explanation:
given data
expected pay dividend = $3
growth rate of dividends = 9%
stock C require a rate of return = 10%
stock D require a rate of return = 13%
solution
we get here intrinsic value by the DDM method
intrinsic value = Upcoming Dividend ÷ ( Required rate of return - Growth rate of stock ) .................1
intrinsic value =
intrinsic value =
intrinsic value = 300
so intrinsic value of Stock C is 300
Answer:Only statements 1 and 2 are correct
Explanation: An effective team involves people who interact with each other to accomplish certain goals or meet certain needs. Team members work intensely with each other to achieve a specific, common goal or objective. This therefore attracts other people to them, that is magnetism. In as much as they look out to achieve their goals, they are also interested in others' success.