Answer:
DeShawn not take offer engine detailing service
Explanation:
given data
cost = $40
charges = $75
total price = $90
additional charges = $20
to find out
Should DeShawn continue offer
solution
we know here De shawn marginal benefit is
marginal benefit = total price - charges
marginal benefit = 90 - 75
marginal benefit = $15
and
we have given additional charges is $20
so
we see marginal cost here less than the marginal revenue
so DeShawn not take offer engine detailing service
Answer:
$5572500
Explanation:
consolidated cost of goods sold for 2020 would be:
consolidated cost of goods sold = ( total of goods sold by bought company ) - ( intra-entity transfer ) + ( ending unrealized gross profit ) - ( beginning unrealized gross profit )
= ( 5400000 + 1200000 ) - ( 1000000 )+(1000000*20%)*20% - {(650000*15%)*(450000/650000)}
= 6600000 - 1040000 - ( 97500 * 45/65 )
= $5572500
Answer:
PLANNING
Explanation:
Planning is the management function and process of thinking about the activities required to achieve a desired goal.
It is the first and foremost activity to achieve desired organizational results.
It involves the creation and maintenance of a plan, such that if the plan is followed, organizations can achieve their goals
Planning is also a management process, concerned with goal definition for a company's future direction and determines the resources to achieve such goals. To achieve goals, managers may develop plans, such as a business plan, sales plan or a marketing plan
Answer:
b. project A; because its NPV is about $4,900 more than the NPV of project B
Explanation:
Net present value is the Net value all cash inflows and outflows in present value term. All the cash flows are discounted using a required rate of return.
Mutually exclusive projects are those projects where only one project is selected for investment after analysis. NPV is the most preferred method in the evaluation of mutually exclusive projects for capital budgeting. That project is accepted which has higher positive NPV.
Net present value of Project A =$13,157.24
Net present value of Project A =$8,256.98
Difference = $13,157.24 - $8,256.98 = $4,900.26
Net Present value working is made in MS Excel File which is attached with this answer, please find it.
Answer / Explanation:
To properly answer this question, we will first define some key terms which includes:
Surplus: This can be refereed to as an amount exceeding a particular requirement after it has been met.
Demand: This can be refereed to as the quantity of goods and serves a consumer or an individual is willing and pay for per time.
Now that we understand the basic concept above, we now refer back to the narrative of the question to try and answer t hem.
(a) With Provider A, the cost of an extra minute is $0. With Provider B, the cost of an extra minute is $1.
(b) With Provider A, my friend will purchase 150 minutes [= 150 – (50)(0)]. With Provider B, my friend would purchase 100 minutes [= 150 – (50)(1)].
(c) With Provider A, she would pay $120. With Provider B, he would pay $100.
(d) The figure below shows the friend’s demand. With Provider A, she buys 150 minutes and her consumer surplus is equal to (1/2)(3)(150) – 120 = 105. With Provider B, her consumer surplus is equal to (1/2)(2)(100) = 100
(e) I would recommend Provider A because she receives greater consumer surplus when buying from that provider.