Answer:
$369,879
Explanation:
The computation of the total overhead to be applied is shown below:
<u> Product X7</u>
<u>Activity Cost Estimated Expected Activity Expected Overhead </u>
<u>Pool Overhead Total Rate Activity applied </u>
<u> Cost Activity </u>
Labor
-related $152,100 7,800 $19.50 4800 $93,600
Production
orders $63,035 700 $90.05 300 $27,015
Order size $505,452 7300 $69.24 3600 $249,264
Total $720,587 $369,879
Answer:
% change decrease is = 1.2 %
Explanation:
given data
assets = $100 million
average duration = 3 years
liabilities = $90 million
average duration = 3 years
interest rates= 4% increase
to find out
percentage decrease in First National Bank's net worth relative to the total original asset value
solution
change in assets value is
change in assets value = $100 million × 4% × 3 year = $1200 million
change in liability value is
change in assets value = $90 million × 4% × 3 year = $1080 million
change in net worth = $1200 - $1080 = $120 million
so % change is =
% change decrease is = 1.2 %
Answer:
The answer is $2,000
Explanation:
A monopolist is a single seller in the industry. A monopolist can influence the market price because he is the only one selling the product in the industry and has many buyers. Monopoly is an imperfect market and there are price discriminations in this market. A monopolist can charge different prices for different people.
We have first degree price discriminations, second degree price discriminations and third degree price discriminations.
Total revenue = selling price x units sold
Selling price is $100
Units sold is 20 jackets
Total revenue is therefore, $100 x 20 jackets
=$2,000
Answer:
Manufacturing cost: $
Direct material ($6.50 x 3,200) 20,800
Direct labour ($2.40 x 3,200) 7,680
Manufacturing overhead ($1.10 x 3,200) 3,520
Supervisory salaries 13,600
Depreciation 5,500
Other fixed costs <u>2,200</u>
Total manufacturing cost <u> 53,300</u>
Explanation:
Total manufacturing cost is the aggregate of direct material, direct labour,variable manufacturing overhead and fixed costs. Fixed costs include supervisory salaries, depreciation and other fixed costs. Direct material cost per unit, direct labour cost per unit and manufacturing overhead cost per unit should be multiplied by the budgeted units per month.