Answer:
A. Dr. Office Supplies, $80; Dr. Merchandise inventory, $160; Dr. Miscellaneous expenses, $20; Dr. Cash over and short, $8; Cr. Petty cash, $268.
Explanation:
$80 for office supplies, $160 for merchandise inventory, and $20 for miscellaneous expenses are all expense accounts which need to be debited for settlement. Cash Shortage account is debited by $8 to record the cash shortage effect. The total of all these account will be credited in cash account.
Answer:
intensity of rivalry
Explanation:
You answer this question based on Porter's Five forces model. This model is used to analyze how stiff competition is in a given industry. It includes, threat of new entrants, bargaining power of suppliers, bargaining power of buyers, intensity of rivalry and threat of substitute goods. In this case, the leaders must address the intensity of rivalry because the market is already saturated with those three big companies. Therefore, your company must evaluate level of homogeneity of products that already exists, consumers' switching costs and brand loyalty to come up with a competitive strategy.
Answer:
See explaination
Explanation:
cost of debt, after-tax = (4.3% + 1.2%)*(1 - 26%) = 4.07%
cost of equity = 4.3% + 1.3*4% = 9.5%
market capitalization = 286130000 * 182 = 52075660000
total value of equity outstanding = market capitalization = 52075660000
Debt portion = 11532000000 / (11532000000 + 52075660000) = 0.18
Equity portion = 1 - 0.18 = 0.82
weighted average cost of capital = 0.18*4.07% + 0.82*9.5% = 8.52%
Answer:
b. have reason to know of the cause of the failure.
The answer is b. False they are mostly tasked in numerical stuff