Answer:
$330,846
Explanation:
The computation of the the revised break even point in dollars is shown below:
= (Fixed cost ) ÷ (Profit volume ratio)
where,
Fixed cost = $163,200 + $8,840
= $
172,040
And the profit volume ratio would be
= (Contribution margin) ÷ (Sales) × 100
where Contribution margin equal to
= Selling price per unit - variable cost per unit
= $70 - $28 + $5.60
= $36.4
So, the profit volume ratio is
= ($36.40) ÷ ($70)
= 52%
So, the revised break point in dollars is
= ($172,040) ÷ (52%)
= $330,846
Answer:
Answer is D. Informational.
Refer below.
Explanation:
Estelle is trying to create an advertising message that communicates the tangible features of her company's laptop computers, telling consumers about the relative advantages of her products as compared to other offerings in the market. Estelle is trying to create an informational appeal.
Answer:
1. Reducing the randomness of your approach
Explanation:
Reducing the randomness of your approach guides your entry and closing points
Answer:
B
Explanation:
Goal Displacement is a situation in which the original goals of the organisation have been overtaken by the new goals which have been developed during the course of time. Goal displacement can happen for many reasons and at many levels.Goal displacement occurs when resources are used for a purpose other than for the growth of the organisation.
Answer:
Francis net pay: 1,349.62 dollars
Explanation:
50,000 dollars per year
we divide over 24 payment per year: 2,083.33
we calculate the deductions
6.20% social security = 129.16
1.45% medicare = 30.21
3% 401(k) = $ 62.50
section 125 plan $ 25.00
advance repayment $ 375.00
750 / 2 = 375
taxable income: 2,083.33 - 62.5 - 25 = 1,995.83
Federal income tax: 1.6% $ 32.00
State Income tax: 4% $ 79.83
Net pay: 1995.83 - 32 - 79.83 - 129.16 - 30.21 - 375 = 1,349.62