Answer:P value = 1 - 0.9793 = 0.0207
Explanation:
we can use Z value and normal distribution to find P value. P value is the area of beyond the value of Z value
sample mean (x.bar) = $52.20
Population mean (U) = $50
Sample Standard deviation (Sd) =$ 6.10
sample (n) = 25
Z =
=
Z = 2.50/1.22 = 2.049280328 = 2.049
area (normal distribution table) = 0.9793
P value = 1 - 0.9793 = 0.0207
Answer:
$20 million
Explanation:
The computation of the ending inventory if FIFO is used
= LIFO reserve + Ending inventory based on LIFO inventory
= $3 million + $17 million
= $20 million
We simply added the LIFO reserve and LIFO ending inventory so that FIFO ending inventory can be computed. Hence, we take all the items for the computation part.
Steve is good at setting up and managing groups of computers for large cities. In which Information Technology career pathway is he most likely to get a job? Steve would most likely get a job in the computer engineering career field if he is good at setting up and managing groups of computers for large cities. This type of job requires someone who is computer savvy, understands what could happen and how to fix it so a large company that runs in large cities are not without computer access for too long. A computer engineer designs and develops computer systems and other tech devices.
Answer:
A. 16
B. 57.14
Explanation:
forging presses = 20
setup time = 3 hours
Time required to produce 1 batch = 600 *45 s = 7.5 hours
total workforce = 7 in all;
a. no of forged parts produced in a month ;
total time required to produce 1 forged part = 3 + 7.5 = 10.5 hours;
working hours a day = 8 ;
total no of working days = 21/month;
total no of batches produced n= 21*8/10.5;
n = 16;
so no of parts = 16 * 600 = 9600;
b. labor productivity P= parts /work hour;
P = 9600/21*8 = 57.14
<span>David's mother is killed in an automobile accident. What type of insurance would provide his family financial support to cover the paid and unpaid work his mother performed?
</span>
Life Insurance