Answer:
Well some people may be threatened by the person who is engaging in unethical behavior or some are just timid and keep to themselves, and just tolerate the unethical behavior, in order to not create conflict or not make enemies within the workplace. But either way we should always report unethical behaviors if we witness it, because if you do not take action it can create an atmosphere where misconduct spreads like wildfire.
Answer:
a) YTM = 9.8%
b) realized compound yield is 9.9%
Explanation:
a) PMT = 80
par value FV = 1000
coupon rate = 8%
curent price PV = 953.1
years to maturity n = 3
Yield to maturity (YTM) =
=
= 9.8%
b) r2 = 10% = 100%+10%=1.1
r3 = 12% = 100%+12%=1.12
Realized compound yield:First, find the future value (FV. of reinvested coupons and principal
FV = ($80 *1.10 *1.12) + ($80 * 1.12) + $1080 = $1268.16
let a be the rate that makes the future value $1268.16
953.1(1+y)³ =$1268.16
(1+y)³=1.33
1+y=1.099
y = 0.099 = 9.9%
Answer:
EOQ = 414 rolls
Explanation:
In order to calculate the number of orders to minimize the cost, we should calculate that by using the Economic order quantity model.
DATA
Holding cost = $1.75/unit
Annual demand = 500 rolls x 12 = 6000 rolls
Ordering cost = $25
Formula
EOQ =
Where
Co = ordering cost
D = Annual demand
Ch = Holding cost
Solution
EOQ = 
EOQ = 
EOQ = 414 rolls
They should order 414 rolls to minimize the cost.
Freedom of ownership is part of the government and the public sector business environment.
<u>Explanation:</u>
Freedom of ownership or a sharing vision offers a number of opportunities in the business environment. It allows the government to control the costs, generate the economies of scale and bargain costs down internally.
The freedom of ownership permits access to complex, specialized skills that can not be sourced locally. So this allows the government sector or the public sector environment to run the business successfully and to run it efficiently.
Earned a degree from a four-year college at least. I HOPE IT HELPS :)