answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mkey [24]
2 years ago
11

You are the manager of a firm that produces products X and Y at zero cost. You know that different types of consumers value your

two products differently, but you are unable to identify these consumers individually at the time of the sale. In particular, you know there are three types of consumers (1,000 of each type) with the following valuations for the two products:
Consumer Type

Product X

Product Y

1

$90

$60

2

70

140

3

40

160

a. What are your firms profits if you charge $40 for product X and $60 for product Y? $

b. What are your profits if you charge $90 for product X and $160 for product Y? $

c. What are your profits if you charge $150 for a bundle containing one unit of product X and one unit of product Y? $ d. What are your firm
Business
1 answer:
love history [14]2 years ago
5 0

Answer:

Consider the following calculations

Explanation:

a)  If you charge $40 for X then everyone will buy as everyone is willing to pay atleast $40. this means all three groups buy that is 3*1000 buyers.So profit from X = 3000*40= $120,000

And since everyone is willing to willing to pay atleast $60 for Y again all three groups will buy so profit from Y =3000*60=$180,000

profits=$300,000

b)  if you charge $90 and $160 for X and Y respectively you will have only 1000 buyers for each product as others are unwilling to pay this much.

So profits = 1000*90 + 1000*160=$250,000

c)  for a bundle of X and Y buyers are willing to pay a total of $150, $210 and $200 across the three categories.

So everyone will buy a bundle of 1 X and 1 Y.

profits = 150*3000= $450,000

d)  If you charge $210 only the second will buy as they are willing to pay that much so profits =1000*210=$210,000

Also by selling X at $90 group 1 will buy X; profits=1000*90=$90,000

and by selling Y at $160 group 3 will buy Y; profits=1000*160=$160,000

total profits =$460,000

You might be interested in
Harrington Company has two products: A and B. The annual production and sales of Product A is 1,750 units and of Product B is 1,
Molodets [167]

Answer:

The overhead cost assigned to each unit of product B is $46.2 per unit.

Explanation:

Overhead absorbed in each product B can be calculated as under:

Overhead Absorbed = Overhead Absorption Rate * Absorption Basis

Here in this question, the absorption basis is Direct labor hours. So the direct labor hour per unit of Product B is 0.7 Hr and the OAR is $66.

By putting values in the above equation, we have:

Overhead Absorbed = $66 per unit * 0.7Hrs = $46.2 per unit

3 0
2 years ago
Davis Corporation manufactures and sells portable radios. The radio sells for​ $60 per unit and its variable costs per unit are​
Dafna11 [192]

Answer:

$1,440,000

Explanation:

sales volume =​ 37,000 radios

Selling price per unit = $60

Variable costs per unit = $20

Fixed costs = $40,000

Monthly operating income

= Sales revenue - Variable costs - Fixed costs

= ($60 × 37,000) - ($20 × 37,000) - $40,000

= $2,220,000 - $740,000 - $40,000

= $1,440,000

Therefore, the flexible budget would reflect $1,440,000 as a monthly operating income for a sales volume of​ 37,000 radios.

4 0
2 years ago
Darius is considering buying new bedroom furniture. Naturally, he compares several types of beds, dressers, and bedside tables,
miss Akunina [59]

Answer: (B) The total product offering

Explanation:

 According to the question, Darius is evaluating the total offering of the products by comparing each products such as bedside table, beds and the dresses with the other brands.

By comparing one brand with the other brands, he evaluating the products price, warranty and the reputation.  

The total product offering is basically defined as the amount of the total products offered as the final output. The consumers are evaluating each product before busying the product.

Therefore, Option (B) is correct.

3 0
2 years ago
1.what’s one category you wish fewer taxes were spent on ? why?
liberstina [14]

Answer:I wish fewer taxes were spent on health. Although health is an essential part of everyone's life

I feel there are more significant aspects of society that need to be addressed such as the Federal Debt or Veteran's Benefits.

I wish more taxes were spent on public maintenance at parks or any government places, mostly because the bathrooms are always filthy.

Explanation:

5 0
1 year ago
Debra and Merina sell electronic equipment and supplies through their partnership. They wish to expand their computer lines and
Shtirlitz [24]

Answer:

a. Merina's captal is $160,000. Half would be $80,000.

Entry;

DR Merina, Capital ..................................................................$80,000

CR Wayne, Capital ....................................................................................$80,000

(To record purchase of half of Merina Capital)

b.

DR Cash......................................................................$180,000

CR Wayne, Capital.........................................................................$180,000

(To record Wayne investment)

<u>Working</u>

The current Capital amount is;

= 200,000 +160,000

= $360,000

If Wayne joins and adds to this such that he owns 1/3 then;

2/3x = 360,000

x = 360,000/2/3

x = $540,000

Wayne's share would be;

= 1/3 * 540,000

= $180,000

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A business consultant earns a flat fee for his work as well as an hourly fee. He charges his clients at a rate of $75 per hour.
    13·1 answer
  • Why was it inefficient to leave highway construction to individual states?
    12·1 answer
  • Which detail is most likely to give consumers a false sense of security about using Edgozene?
    8·2 answers
  • Flora, who owns and operates Garden Fresh Organic Farms, agrees to sell Harvesters Grocery a minimum quantity of fresh fruits an
    14·1 answer
  • At World Spice Market, Inc., the department manager uses a hand-held scanner to determine the quantity of each spice the store h
    15·1 answer
  • Lako Systems studied the performance of 15 line workers who attended a training program and compared their performance with a co
    15·1 answer
  • Sunland Company had $186,200 of net income in 2019 when the selling price per unit was $150, the variable costs per unit were $9
    15·1 answer
  • It takes 3 minutes to load and 2 minutes to unload a machine. Inspection and packing times total 1 minute; travel between machin
    13·1 answer
  • A city has built a bridge over a river and it decides to charge a toll to everyone who crosses. For one year, the city charges a
    11·1 answer
  • Freytag Corporation's variable overhead is applied on the basis of direct labor-hours. The company has established the following
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!